Co přinesl týden 18. 11. – 23. 11. 2014
Témata týdne: Českým dětem s rodiči bez VŠ hrozí chudoba častěji než v jiných zemích EU (Datová žurnalistika). České děti se umístily na 1. místě v žebříčku ICILS, zaměřeném na uživatelskou práci s počítačem (Aktuálně.cz). Prezident bude mít nově možnost vracet k přezkoumání návrhy na profesuru (ČT s komentářem Boba Kartouse). Podle výzkumu National Bureau of Economic Research (USA) jsou lépe řízeny školy, jejichž ředitelé mají více volnosti v rozhodování, informuje Petr Houdek (nalezla Česká škola). Nejvyšší soud ČR rozhodl, že se soudy musejí v případech neúspěšných maturantů zabývat nejen formálními úkony, ale i obsahem zkoušky (Aktuálně.cz). O vývoji českých on-line otevřených vzdělávacích kurzů píše František Dalecký z Mimoškolu.cz (HN). O Národní radě pro vzdělávání byl poslední Kulatý stůl SKAV, řešení ministerstva vyvolává spíše skepsi (Britské listy). Daniel Münich (CERGE-EI)reaguje na Stanislava Štecha (PedF UK) v diskusi o negativním vztahu českých žáků ke škole. Z žebříčku společnosti Universum vyplynulo, že čeští studenti VŠ preferují při výběru zaměstnavatele přátelské prostředí. Meditace zlepšuje koncentraci dětí ve školách (Rodiče vítáni).
Výrok týdne:
„Je to dobré ocenění naší mládeže a českého systému, ale musíme pracovat s doporučeními.“
Ministr školství Marcel Chládek k výsledkům International Computer and Information Literacy Study (ICILS). Monitoring je zaměřen na dovednosti, u nichž je vliv školy sporný, velká část žáků uvádí, že jejich dovednosti ze školy nepocházejí (str. 26).
Novinky (výběr ze zajímavých událostí)
- Novela školského zákona a možná ostuda ČR. Odborníci vytrvale upozorňují na problematické ustanovení v novele školského zákona o posuzování mentálního handicapu a doporučení o zařazení do praktických škol. Hrozí vyšetřování Evropské komise kvůli nerovnému přístupu ke vzdělání. Terénní pracovníci Člověka v tísni upozorňují v této souvislosti na nefunkční poradenský systém. Zároveň se vede diskuse o pořadu ČT 8.A (elitní učitelé ve třídě s romskými žáky) a o reakcích na něj, podstatné shrnuje Tomáš Feřtek. Z rozhovoru s Janem Černým (Člověk v tísni) se dozvíte o problémech vzdělávání dětí ze sociálně slabých rodin.
- Životy školních „raubířů“ a těch „poslušných“. Zajímavé srovnání přinášejí dva texty o životní cestě dětí, které ve škole „zlobí“, a těch, které jsou tzv. „hodné“. Prvním z nich je blog Petra Houdka o tom, proč mají „raubíři“ ve třiceti vyšší příjmy než poslušní žáci, byť nedosahují vyššího vzdělání. Týká se to však jen mužů. Pohled na životní vývoj „ukázněných“, jednajících často na popud jiných, nabízí blog Nguyen Thi Thuy Duong.
- Jak moc jsme občansky (ne)aktivní? Ve Švédsku natočili experiment, při kterém zkoumali, kolik osob se zastane dívky napadené svým partnerem ve výtahu. Výsledky nejsou povzbudivé (Novinky.cz). O tom, jak jsme před revolucí ztratili sebevědomí občansky jednat, mluvil Šimon Pánek na konferenci Od inspirace ke spolupráci (od 17:45 min.) O občanském sebevědomí některých žáků se dozvíte v aktuálním čísle bulletinu pro školy programu Varianty nebo ve spotu z projektu Extratřídy. A pozor, občansky aktivní lze být s humorem.
- Vědí VŠ, kam zacházejí ve snaze lákat uchazeče? Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií uvedla své nové motivační video pro uchazeče, které staví na vidině finanční a sexuální úspěšnosti. Video užívající sexuální narativ přihlásil do univerzitní soutěže i student Slezské univerzity v Opavě (univerzita soutěž zrušila), umístilo se na třetím místě v jedné z kategorií anticeny Sexistické prasátečko. Podobnou cenu v minulosti obdrželo i video Lesnické a dřevařské fakulty MENDELU v Brně. Kritický komentář k sexistickému pojetí nabízí Deník Referendum, obecně k degradaci vzdělávání pokleslým marketingem Britské listy.
Inspirace z (a do) praxe
- Jihlava mluvila o Montessori pedagogice. Podívejte se na video.
- Veletrh cestovního ruchu. Na Gymnáziu Jiřího Ortena v Kutné Hoře studenti pořádají vlastní veletrh (video).
- Co byste o České republice řekli skotským teenagerům? Svými tipy můžete přispět i vy.
- Pošlete fotky z lesa. Sdružení Tereza vyzývá ty, kdo chodí s dětmi ven, aby přispěli do programu Les ve škole.
Akce tohoto a příštího týdne (výběr z EDUkalendáře)
- ICILS 2013 a PISA 2012. Dovednosti českých dětí v mezinárodním srovnání, 25. 11., 10:00 – 14:00, Hotel Fortuna City, Bečvářova 14, Praha.
- Standardy a kariérní systémy v učitelské profesi: zahraniční přístupy a česká cesta. 27. 11., 10:00 – 13:00, PdF MU, Poříčí 31, Brno
- Kulatý stůl SKAV: Role zřizovatelů ve školství. 4. 12., 10:00 – 12:30, ZŠ Vodičkova, Praha.