Program ODS, postavený na předchozí koncepci „vzdělané společnosti“, v sobě kombinuje rozumné návrhy se zbytečným populismem.
Praha, 29. září – Rostoucí rozdíly v kvalitě vzdělávání v regionech jsou bezesporu velmi důležité téma pro volební program. Program ODS na to upozorňuje, byť nepředkládá konkrétní řešení. Všímá si také potřeby umožnit ředitelům skutečně řídit školy. Vedle toho ale obsahuje program ODS návrh na zrušení „povinné“ inkluze nebo zcela nepodstatné téma „pamlskové“ vyhlášky. Navýšení platů učitelům na minimálních 35 tisíc korun je shodné s požadavkem ČSSD, ODS navíc předpokládá zvýšení nenárokové části mzdy.
EDUin představuje sérii hodnocení politických programů stran kandidujících do parlamentních voleb v roce 2017. Vycházíme z volebního modelu Median a zahrnujeme strany, které mají šanci překonat pětiprocentní klauzuli a také ty, které mají šanci dosáhnout na státní příspěvek na provoz (3 %). Následuje hodnocení programu ODS:
Pozitiva:
Negativa:
Co chybí:
Bob Kartous, vedoucí komunikace EDUin, řekl: „Je zajímavé, že ODS má dvě významné shody v programu s KSČM, a to vymezení se proti inkluzi a jednostranná podpora technického a přírodovědného vzdělání, taktéž za absence podpory občanského vzdělávání a digitální gramotnosti. Velkým překvapením je to, že ODS neakcentuje podporu vzniku kvalitních neveřejných škol, byť by právě to mělo oslovovat její přirozené voliče. Vedle toho jsou ale v programu rozumné návrhy. Působí to, jakoby byl program slepen z dvou nesourodých částí.“