Praha, 2. října – Česká republika investuje do svého vzdělávacího systému jednu z nejnižších částek (v poměru k HDP) mezi rozvinutými zeměmi OECD. Program TOP 09 staví vzdělávání na první místo a nabízí roční navýšení o 30 mld. Korun, což nedorovnává průměr OECD, nicméně může velmi výrazně pomoci zejména v odměňování učitelů a ředitelů. Program také zmiňuje roli pedagogů, jejich profesionální autonomie a vedení škol jako klíčovou. Ojedinělý mezi programy je důraz na občanské vzdělávání. Kontroverzní je slib zavedení školného na VŠ.
EDUin představuje sérii hodnocení politických programů stran kandidujících do parlamentních voleb v roce 2017. Vycházíme z volebního modelu Median a zahrnujeme strany, které mají šanci překonat pětiprocentní klauzuli a také ty, které mají šanci dosáhnout na státní příspěvek na provoz (3 %). Následuje hodnocení programu TOP09:
Pozitiva:
Negativa:
Co chybí:
Bob Kartous, vedoucí komunikace EDUin, řekl: „Oproti svým politickým konkurentům nabízí TOP09 program postavený na vzdělávání jako prioritě, značně progresivnější než pro krajské volby. Obsahuje řadu velmi zajímavých a potřebných návrhů, pozitiva převažují nad negativy a opomenutími. Otázkou je, do jaké míry strana počítá s jeho prosazením, jelikož lze s vysokou pravděpodobností předpokládat, že se ocitne v opozici.“