Vyjádření ministerstva školství k jednotným osnovám jsou v rozporu s formulací v novele školského zákona

4. 4. 2011
EDUin
logo_EDUinfo

Ministerstvo připravuje jednotné osnovy, i když to popírá

Praha 4. dubna 2011 – EDUin zaznamenal zásadní rozpor mezi jednoznačným vyjádřením vrchního ředitele sekce vzdělávání na ministerstvu školství Martina Krejzy, který v rámci posledního Kulatého stolu ve čtvrtek 31. března ujišťoval zástupce škol, že ministerstvo rozhodně nepřipravuje jednotné osnovy, a zněním novely školského zákona, o němž právě rozhoduje vláda. Tuto novelu média jednoznačně interpretují jako snahu zavést povinné jednotné osnovy pro základní školy.

V předložené novele, o níž by tuto středu měla rozhodovat vláda, je uvedena věta: Školní vzdělávací program zpracovává škola v souladu s obsahem vybraných vzdělávacích oblastí, které vydá ministerstvo a zveřejní je způsobem umožňujícím dálkový přístup.

Tuto větu, pokud by opravdu v novele školského zákona zůstala, nelze interpretovat jinak, než jako zavedení povinných osnov. Přizpůsobení vzorovým osnovám není nic jiného, než zavedení centrálně vypracovaných osnov do všech škol a přesně tak, jako „povinné osnovy“ tento krok interpretují média. Něco takového je ale v zásadním rozporu s tím, o čem pedagogickou veřejnost informoval před pouhými čtyřmi dny vrchní ředitel sekce vzdělávání.

EDUin i na základě široké debaty o povinných osnovách v rámci Kulatého stolu konstatuje, že takový postup je v rozporu s moderními trendy ve vzdělávání. Mezi odbornou veřejností, včetně odborných složek ministerstva, existuje konsensus v tom, že stát by povinné osnovy zavádět neměl.

Mgr. Martin Krejza, vrchní ředitel sekce vzdělávání MŠMT, na Kulatém stole řekl: „Ve školském zákoně je jediná zmínka o tomto doporučeném, vzorovém školním vzdělávacím programu a to tak, že škola má za úkol zpracovat školní vzdělávací program a může použít ten vzorový … Samozřejmě, kdokoli může říct, že slovíčko může se velmi snadno změní na musí … ale ani v Dlouhodobém záměru do roku 2015 není jediná zmínka, že by se z tohoto modelového programu měl stát nějaký závazek.“

Tomáš Feřtek, tiskový mluvčí EDUin, řekl: „Rozpor mezi vyjádřením pana Krejzy a předloženou novelou školského zákona je zcela zjevný. Žádáme tedy ministerstvo, aby okamžitě, tedy dříve, než o  novele bude jednat vláda, tento rozpor vysvětlilo a vydalo v tomto smyslu jednoznačné písemné prohlášení. “

Kontakty:

· Tomáš Feřtek, tiskový mluvčí EDUin o.p.s.
e-mail: tomas.fertek@eduin.cz, mobil: 602 687 016

Poznámky pro editory:

  • Audiozáznam s vyjádřením vrchního ředitele Martina Krejzy v délce pěti minut najdete ZDE.

  • Doporučené osnovy publikované Výzkum ústavem pedagogickým najdete ZDE.

  • Televizní vystoupení náměstka ministra školství Ladislava Němce k tomuto tématu shlédněte ZDE.

  • Videozáznamy z odborných debat o vzdělávací politice pořádaných SKAV a EDUin můžete shlédnout ZDE.

  • Audiozáznamy ze starších kulatých stolů najdete ZDE.

  • EDUin je obecně prospěšná společnost, která se věnuje problematice vzdělávání a jejíž snahou je informovat veřejnost o všem důležitém, co se děje ve školství a vzdělávání. EDUin o.p.s. byla založena v květnu 2010 a připravuje několik informačních a osvětových projektů. Více se dozvíte na www.eduin.cz

  • Populární verzi vzdělávacích témat najdete na blogu http://fertek.blog.respekt.ihned.cz

 

 

logo-author
Našli jste v článku chybu? Napište nám, prosím, na korektor@eduin.cz.
 

Mohlo by Vás zajímat

Listovat všemi články