Co přinesl týden 07.–13. 10.
Témata týdne:
Jak jsou na tom s dovednostmi dospělí v zemích OECD, hlasujte o ceně Eduína 2013, debata o učitelské profesi, psycholog Petr Klíma o praktických školách, procházka po volebních programech.
Výrok týdne:
„ V této souvislosti je také zajímavý poznatek, že v ČR byla shledána vůbec nejnižší míra důvěry ze všech zúčastněných zemí (85 % souhlasilo s výrokem, že „člověk může důvěřovat jen několika málo lidem“) a nejnižší účast v dobrovolnických aktivitách (82 % dospělých uvedlo, že se v posledním roce nevěnovalo žádné dobrovolnické činnosti). Dále byla ČR zemí s třetím nejvyšším podílem občanů, kteří mají pocit, že nemohou naprosto ovlivnit politické dění v zemi (68 %). Hůře na tom byla jen Itálie a Slovensko.“ Studie o dovednostech českých dospělých v mezinárodním srovnání (OECD, PIAAC).
Novinky (výběr ze zajímavých událostí)
- Studie o gramotnosti dospělých vyvrací zažité představy o vzdělávání. Největší debata se věnovala zveřejněným výsledkům výzkumu PIAAC, který zkoumal dovednosti dospělých. Výsledky vyvrací některé zavedené představy (například, že vzdělanost české populace setrvale klesá), případně relativizují návrhy na zlepšení (omezit počet lidí s maturitou a posílit učňovské školství). Projekt má velmi důkladně zpracovaný web. Můžete si tam přečíst dvacetistránkovou závěrečnou zprávu, prohlédnout prezentaci, přihlásit se na konferenci. Mediálně se tématu asi nejpřehledněji věnoval server ihned.cz, články ale najdete i na idnes.cz a aktualne.cz, implikacím pro vzdělávací politiku se věnoval eduin.cz. K dispozici je i kompletní přehled mediálních výstupů. Téma trefně komentuje i Ondřej Šteffl v blogu K čemu je horníkovi maturita.
- Hlasujte, kdo má dostat Cenu veřejnosti za inovace ve vzdělávání. První ročník ceny Eduína 2013, kterou vyhlásil EDUin ve spolupráci s českým Googlem, spěje do finále. Minulý týden vybrala odborná porota devět finalistů, mezi nimiž najdete celé spektrum inovací. Od těch technologických (Veltrusy v aplikaci pro chytré telefony), přes audiovizuální portál (Jeden svět na školách), propojování lidí, co něco umějí, s těmi, co se chtějí naučit (web naucmese.cz nebo mentoring na ČVUT), po metodickou podporu učitelů (čtenářská gramotnost, budování školních zahrad). O finalistech můžete deset dní HLASOVAT a rozhodnout, kdo dostane Cenu veřejnosti.
- Jsou učitelé deprivovaní zoufalci? Zajímavá debata o práci učitelů proběhla spontánně na českých webech. Základem je debata na blisty.cz, kde na text Štěpána Chába Obrana učitele reagoval Ondřej Hausenblas a Petr Chaluš. Nezáměrně téma doplňuje učitelský blog Jiřího Starého a o něco dříve publikovaný pohled studentky Lucie Sulovské Je mi líto učitelů. Po věcné stránce si můžete doplnit informace v článku Čeští učitelé versus Evropa.
- Předvolebních komentářů k postoji stran ke vzdělávání přibývá. Zájemce se pokouší zorientovat Martin Rychlík na České pozici a Tomáš Feřtek na Respekt.cz. Další díly předvolební ankety (Fiala, Šojdrová) publikuje Česká škola.
Inspirace z (a do) praxe
- Debata o maturitních písemkách. Debatu o příští podobě maturitních písemek otevřela Společnost učitelů ČJL na stránkách eduin.cz. V diskusi čtěte i reakci představitelů Asociace středoškolských češtinářů. Na jejich stránkách najdete i zajímavou jazykovou poradnu a maturitní práce studentů. K tématu se hodí znát i zkušenost s testováním a psaním esejů v USA z posledního Fokusu – výběru aktualit z anglicky psaných zdrojů.
- Přednáška o společnosti zaměřené na výkon. Filosofka Anna Hogenová ve dvouhodinovém inspirativním videu.
- Bulletin MOZAIKA. V novém čísle bulletinu o evropských příležitostech najdete zajímavosti z programu Erasmus a dozvíte se, čím překvapí finští školáci návštěvníka z ciziny.
- Kurs inovativní výuky angličtiny Manipulative visual language. Metoda byla původně vyvinuta pro neslyšící děti, ale hodí se i pro děti slyšící. Kurz začíná už tento pátek, 18. 10.
Akce tohoto a příštího týdne (výběr z EDUkalendáře)
- 17. 10. Škola, rodiče, obec, média, veřejnost – konference (Praha)
- 21. 10. Spiritualita ve vzdělávání – konference (Olomouc)
- 23. 10. Občanské vzdělávání – online seminář s Petrem Koubkem.