Co přinesl týden 26.5.- 1.6. 2014
Témata týdne: Školní jídelna snů, co se píše o frýdlantských deváťácích, neříkejte o učitelce, že je kráva, horečka online vzdělávání, proč propadáme z matematiky, Chládek řeší agresi rodičů, ochutnejte Ostopovické rolky, grantová výzva Pomáhej, čemu pomohla maturita z cizího jazyka, děti a digitální média, hrozí ztráta 10-ti miliard na vědu, Matematika hrou, Klaus jr. o Chládkovi, zpravodaj Variant o pravidlech ve škole, studenti učí sexuální výchovu, občankáři spojují síly, inkluze romských dětí se nedaří.
Výrok týdne:
„Jedním z důvodů, proč se hromadné online kurzy tak rychle rozvíjejí, je právě cena. To máte stejné, jako s nábytkem z IKEA. Společnost zaplatí špičkové designéry, kteří jsou sice drazí, ale náklady na ně se rozplynou v masivním prodeji. … MOOC jsou tedy nutně levnější než prezenční výuka a přitom mohou zachovávat srovnatelnou kvalitu.“ Bob Kartous v rozhovoru pro Reflex.cz.
Novinky (výběr ze zajímavých událostí)
- Ambasadoři nastupují do škol. V další části programu CHCI UČIT odborníci z nejrůznějších profesí zkoušejí, jaké to je učit v dnešní škole. Smyslem je podpora a popularizace učitelské profese. Program nabírá i nové zájemce.
- Inkluze stále vázne. Průzkum České školní inspekce ukázal, že v praktických školách je romských dětí více než čtvrtina. Šetření se má každoročně opakovat, plán ministerstva školství na zlepšení situace zahrnuje opatření jako povinný poslední rok mateřské školy a speciální podpora všem potřebným dětem, nikoli jen na základě diagnózy.
- Přísnější zákon má vyřešit agresi rodičů a chovanců. MŠMT reaguje na případy útoků na učitele a vychovatele návrhem, aby se na tyto pracovníky vztahovala vyšší právní ochrana, jako je tomu například na Slovensku.
- Patří dětem do rukou digitální média? Podle Jiřího Procházky spíše ne. Počítačové hry mohou posilovat tvořivost a schopnost řešit problémy, jak ukazuje video na eduin.cz, respektive diplomová práce Jana Krejsy. Estonci se učí programovat už na základní škole, vzdělávací přínos výukových her ukázala brněnská přehlídka à la pecha kucha.
- On-line boom je tu. Sílící trend vzdělávání po internetu je nesporný. Potvrzuje to Bohumil Kartous ze společnosti Scio. V ČR existuje první střední škola, kterou lze studovat on-line, kurzy po internetu jsou součástí vzdělávacího projektu CTYOnline určeného mimořádně nadaným studentům, který u nás rozjel Martin Herman.
- Co se máme naučit na střední škole. O tom uvažuje v blogu o maturitě z eurytmie Tomáš Feřtek, o elitářství gymnázií zase studenti na portálu ihned.cz, podobné téma rozvíjí sociolog Tomáš Katrňák na denikreferendum.cz a sociolog Stanislav Biler píše o smyslu všeobecného a učňovského vzdělání.
Inspirace z (a do) praxe
- Frýdlantská Extra třída boduje. Přečtěte si, jakou výstavu vytvořili místní deváťáci, prohlédněte si některé z fotografií Frýdlantu v minulosti a dnes, které jsou k vidění na tamní radnici. „Je to bomba,“ hodnotí počin starosta.
- Granty pro aktivní děti. Nadace Via vyhlašuje program Pomáhej na podporu dobročinných aktivit dětí a mladých lidí. Podpořeno může být až 26 projektů, uzávěrka je 10. října.
- Matematika hrou. Webová aplikace na principu soutěže, která slouží k procvičování učiva základních škol a je zdarma k dispozici všem dětem a učitelům. Chystá se rozšíření o český jazyk a angličtinu.
- Podpořte občankáře. Učitelé občanské výchovy založili asociaci. Podívejte se na video, kde vysvětlují, proč je občanská výchova důležitá a proč potřebuje i vaši podporu. Z vybraných peněz vznikne nejprve oborový web.
- Už jste četli poslední Varianty? Nové číslo zpravodaje věnovaného inkluzi se věnuje pravidlům ve škole.
Akce tohoto a příštího týdne (výběr z EDUkalendáře)
- 9.6. Kariérní aspirace, prezentace a vedení. (workshop, Praha)
- 12. 6. Kulatý stůl ke Strategii 2020 (Praha)