Co přinesly týdny 17. 12. 2012 – 6. 1. 2013
Témata týdne:
hodnocení písemných prací z ČJL, Comenia Script, testování, nadání dítěte, pobyt dětí v přírodě, šikana ve škole, počítačové hry a učení
Výrok týdne:
„Dětem půjde lépe matematika. Bojujete proti obezitě. Zapomenete cestu k lékaři. Posílíte schopnost soustředění se. Rozvíjíte kreativitu dětí a schopnost spolupráce. Nemusíte se bát drog.“ Důvody, proč s dětmi pobývat a učit je více v přírodě z webu Jděteven!cz.
Novinky (výběr ze zajímavých událostí)
- Děti ven! Stálým tématem ve školkách i školách zůstává, jak zajistit dětem dostatek pohybu, ideálně na čerstvém vzduchu, za takřka každého počasí. Občanské sdružení Tereza zprovoznilo zajímavý web s názvem Jděteven!cz, který nabízí rejstřík aktivit vhodných pro pobyt dospělých (rodičů, ale např. i pedagogů) s dětmi v přírodě. Častý pobyt dětí v přírodě podle odborných studií zlepšuje například koncentraci dětí.
- Taky je pro vás školská reforma záhadou? Rodiče často nemají dostatek vhodných informací o tom, v čem vlastně školská reforma spočívá a proč se výuka mění. Je to v pořádku, když jsme byli ve škole zvyklí na něco jiného? ptají se. Série tří krátkých filmů viděných očima dětí, rodičů a učitelů může řadu otázek objasnit. Projekt Dobrá škola připravilo občanské sdružení AISIS, na webu najdete i řadu dalších inspirací a odkazů na zdroje.
- Comenia odklepnuta: MŠMT schválilo jako oficiální alternativu k psacímu písmu písmo Comenia Script. Čtyři dny poté nabídla firma Samsung volně stáhnutelnou aplikaci určenou k nácviku tohoto písma. Česká grafologická komora se proti zavedení Comenie znovu ohradila a tvrdí, že spíše než o veřejně prospěšnou akci jde o promyšlený byznys. Je zvláštní, že MŠMT nejspíš od autorky písma neodkoupilo autorská práva, což staví školy, které se pro písmo rozhodly, do nejisté pozice.
- Ničí testování britské školství? Tvrdí to komentátor listu The Guardian, který rozebírá katastrofální důsledky současných změn v britském školství. Patří mězi ně i důraz na standardizované testy. K tématu dále doporučujeme infografiku Co je špatně na standardizovaných testech (USA).
- Kde vám pomohou rozpoznat nadání dítěte: Mensa spustila nový web, který může rodičům pomoci rozeznat mimořádné nadání jejich dítěte a nabídne také další servis.
- Umíte dítěti doporučit počítačovou hru? Nakonec snad každé dítě v určitém věku hraje počítačové hry, bylo by bláhové to vytěsňovat nebo se snažit to napravovat. Dobré je ale dítěti doporučit takovou, která neškodí, naopak může i něco užitečného rozvíjet (a upřímně, kolik rodičů má v PC hrách přehled…). Takový servis nabízí rodičům i pedagogům nyní Scio na webu Jakouhru.cz. Hry jsou tříděné podle věku a jsou hodnoceny podle několika aspektů. Skutečně zajímavě mapuje názory na PC hry i tento počin diskuse na webu České školy.
- Pražský magistrát bude rušit školy: Esteticko-výchovné gymnázium Evropská nesmí podle nařízení pražského magistrátu od dalšího školního roku nabírat studenty. Škola přitom prosperuje a nikdo jí nesdělil důvody, proč by měla být zrušena. Odbor školství pražského magistrátu tvrdí, že má koncepci na optimalizaci škol, ale je zatím neveřejná a nehotová… Mělo by nás zajímat, podle čeho a které školy hodlá Praha zrušit!
Inspirace z (a do) praxe
- Herečky hrají ve škole o šikaně: Občanské sdružení Spolek nabízí divadelní představení přímo ve třídách 1. stupňů základních škol zaměřené na téma šikany. 45minutové představení předvádějí profesionální herečky a vtahují do něj i samotné děti. Prohlédněte si sestřih z jejich vystoupení.
Akce tohoto a příštího týdne (výběr z EDUkalendáře)
- 8., resp. 9. 1. Seminář k systému evaluace a monitoringu vzdělávání v ČR (Plzeň, resp. České Budějovice)
- 9. 1. Setkání NNO ve vzdělávání a představení kampaně Česko mluví o vzdělávání (Praha)
Více akcí a podrobnosti ke každé z nich najdete v EDUkalendáři.