Co přinesl týden 22.–28. 4.
Témata týdne:
státní maturity začínají již tento týden, nová zpráva OECD kritizuje Česko za systémové nerovnosti ve vzdělávání, rozhovor o novele VŠ zákona (ČT 24), stáže ve firmách možná zakotví v zákoně, 30 nejzajímavějších sturtupů ve vzdělávání v roce 2012, učitelé nedostanou za přesčasy žádné peníze, tablety ve škole jsou užitečné, ale jak pro ně získat učitele?, Graty Americké obchodní komory pro žáky ZŠ a SŠ
Výrok týdne:
„Nepochybně by bylo hloupé, kdyby on [Petr Fiala] testy zavedl, abychom je my po volbách ihned zrušili. Proto si chci s Petrem Fialou sednout a říct mu, které projekty se mi líbí, a chci v nich pokračovat, a k jakým mám výhrady. Přesně takhle to fungovalo ve Finsku, jejich reformy trvaly 30 let, ale shoda na základním směřování byla od počátku. I my se musíme domluvit napříč politickým spektrem. Moc o to stojím (…).“
Marcel Chládek mmj. o plošném testování v rozhovoru pro Denik.cz
Novinky (výběr ze zajímavých událostí)
- Hlídejme maturity: Tento týden začínají státní maturity – na stránkách EDUin najdou i letos rodiče a studenti případnou první pomoc ve chvíli, kdy budou zjištěny nedostatky v testech nebo jiné obtíže. Přesto již kvůli samotným studentům doufáme, že problémů bude minimum. Čtěte výzvu O. Botlíka Pomozte maturantům hlídat korektnost státní maturity. Server Česká škola zase po dobu kolapsu webu novamaturita.cz zpřístupnil starší testová zadání.
- České školství je selektivnější, než se myslelo: Nová zpráva OECD věnovaná České republice není veselé čtení – OECD varuje dokonce před vznikem sociálně vyloučených škol. Rozmáhají se případy, kdy do některých běžných základních škol chodí téměř výhradně děti sociálně znevýhodněné. V tomto kontextu připomínáme senátní seminář, jehož hosté, finští odborníci na vzdělávání, vzkázali českým kolegům: „Hlavní starostí finského školství je zamezit vzniku homogenních tříd a soustředit se na podporu učitele“. Pořadatel semináře, senátor Marcel Chládek, také uvedl, že se staví proti plošnému testování žáků (ve Finsku existuje jediná státní zkouška – maturita). Ocenit je třeba současného ministra školství i stínového ministra za zatím zcela ojedinělou snahu domluvit se na shodných stanoviscích k zaváděným a připravovaným reformám (viz výrok týdne).
- Britští učitelé se bouří a volají po „vzdělávacím jaru“: Britští učitelé opouštějí houfně svou profesi – nehodlají dále připravovat své žáky především na státní testy a třást se před jejich výsledky, podle kterých jsou hodnoceni. Žádají zajištění kontinuity vzdělávací politiky, která nebude podléhat změnám ministrů. Čtěte zde.
- Jak nyní vypadají projekty Extra tříd? Doporučujeme rozhovory s patrony několika Extra tříd, jejichž žáci již nyní realizují svoje komunitní projekty. Projekt usilující o sblížení dvou pražských čtvrtí, osmáci obnovující zaniklou tradici deblínských hodů, vzájemné učení mladé a starší generace v jednom městě, výstava v místním klášteře. Vše o projektech Extra tříd najdete na www.extratrida.cz, další ročník bude vyhlášen na přelomu května a června 2013.
Inspirace z (a do) praxe
- Vyzkoušejte si týden studia à la Oxford a Harvard: Přihlaste se na Letní akademii Discover pro středoškoláky, kterou vedou absolventi prestižních zahraničních škol. Uzávěrka přihlášek je 15. května.
- Totalita na vlastní kůži: 30 hodin zážitkové „hry“ charakteru larp, která pomůže pochopit a na vlastní kůži prožít, co je totalita – to je Projekt Systém, který již posedmé vyhlašuje nové zážitkové víkendy. Za projektem stojí občanské sdružení Court of Moravia, projekt podporuje například Marta Kubišová.
- Nominujte školy za následováníhodné příklady dárcovství: 16. ročník ceny VIA BONA, více informací zde.
Akce tohoto a příštího týdne (výběr z EDUkalendáře)
- 30. 4. Kurz Inkluzívní vzdělávání v praxi – organizace práce v jedné české třídě (Praha)
- 7. a 15. 5. Workshop Vize vzdělávání (Karlovy Vary, Praha)
- 9. 5. Kulatý stůl SKAV a EDUin: Jakou společnost má náš vzdělávací systém vytvořit a podporovat? (Praha)
- 14. 5. Konference Primární prevence rizikového chování (Praha)
- 16. 5. Národní konference eTwinning (Olomouc)
- 16. 5. IV. tematický kulatý stůl: Role učitelů jako předpoklad kvalitní výuky (Praha)
Více akcí a podrobnosti ke každé z nich najdete v
EDUkalendáři.