Co přinesl týden 13.–19. 5.
Témata týdne:
žáci dostali výsledky maturitních didaktických testů, proběhla 2. generálka plošného testování žáků na ZŠ, MŠMT změnilo proces schvalování standardů základního vzdělávání, cíle vzdělávání a jaké chceme školy
Výrok týdne:
„Trošku se odklání od toho (plošné testy), co jsme chtěli v reformě, to znamená připravit žáky na život a budoucí povolání, dát jim určité kompetence. Tady se ověřují znalosti.“ Pravoslav Němeček o plošném testování žáků ZŠ v rozhovorupro ČRo Radiožurnál
Novinky(výběr ze zajímavých událostí)
- Maturita z matematiky je problém: Žáci dostali výsledky maturitních testů, jediná matematika dopadla letos opět špatně. Předseda Jednoty českých matematiků a fyziků Josef Kubát by si v budoucnu představoval různé maturitní zkoušky pro gymnázia, odborné školy a učiliště. Tomáš Feřtek zase upozorňuje na to, že pojetí maturitních testů z matematiky je jednostranné a nepracuje s obecnějšími dovednostmi žáků. U testu z češtiny CERMAT posoudil jednu z úloh jako chybnou a uzná žákům všechny varianty řešení.
- Testování pod drobnohledem: Scio pořádá 5. června další konferenci Testováním ke kvalitě vzdělávání 2013. Na programu jsou otázky maturitního i dalšího testování. ČŠI komentovala 2. generálku plošného testování na ZŠ na tiskové konferenci (záznam ČT24, na 01:52 min.), čtěte také názory kritiků: Pravoslav Němeček z Asociace ředitelů základních škol (viz citát); Tomáš Feřtek nabádá k využití testů jen jako pomůcky pro školy.
- Schválením standardů zapřaháme vůz před koně, MŠMT na výtku reagovalo: Otázka využití standardů není zodpovězena a je součástí přípravy ministerské Strategie vzdělávání 2020. Proto schválení standardů a jejich platnost od 1. 9. 2013 mohlo být jen vyhozením peněz a energie škol. MŠMT na kritiku reagovalo a od září vstupují v platnost jen standardy pro češtinu, matematiku a cizí jazyk (jejich připomínkování se prodloužilo do 22. 5.), ostatní obory se budou dále diskutovat (více zde). Doufejme, že i pojetí standardů jako takových.
- Kvalitní výuka – jak toho dosáhneme? 14. června pořádá MŠMT, EDUin, SKAV a Pomáháme školám k úspěchu, o. p. s., konferenci v rámci přípravy Strategie vzdělávání 2020 a závěru kampaně Česko mluví o vzdělávání. Diskuse bude věnována také tomu, jakou školu v budoucnu chceme. Na toto téma si můžete poslechnout i videozáznam z kulatého stolu EDUin a SKAV s názvem Jakou společnost má náš vzdělávací systém podporovat? (dole na stránce). Čtěte také zkušenost americké maturantky s tím, co je cílem současné školy a co by jím mělo být.
- Na HitHitu můžete podpořit záměry škol: V kategorii Školství na portále HitHit představují školy svoje projekty, které můžete finančně podpořit. Pokud nevyberou cílovou částku do 45 dní, peníze budou donátorům vráceny.
- Zakázané vzdělávání: Volně dostupný dokumentární film „Zakázané vzdělávání“ ukazuje, jak moderní školství vznikalo, s jakými výzvami se potýká a předkládá možná řešení. Ve filmu je více než devadesát rozhovorů s učiteli, vědci, odborníky, spisovateli, matkami a otci.
Inspirace z (a do) praxe
- Tipy na akce na konci školního roku: Na Metodickém portále najdete v diskusní sekci Výuka mimo třídu mnoho tipů na školní výlety, akce i zkušenosti učitelů.
- „Nechci kazy“ ve školkách: Projekt mladých studentů lékařství pro mateřské školky – formou her, příběhů a praktických ukázek, které děti baví, se předškoláci i jejich rodiče mohou naučit pečovat o svoje zuby.
Akce tohoto a příštího týdne (výběr z EDUkalendáře)
- 23. 5. Znaky dobré školy a nadaní v různých variantách vzdělávání (Praha)
- 23. 5. Společný seminář pro pedagogy a asistenty pedagoga (Praha)
- 23. 5. Seminář „Prevence vzniku závislostí u dětí a dospívajících“ (Praha)
- 27. 5. Seminář Děti s problémovým chováním a děti s poruchou autistického spektra – jak na ně? (Praha)
- 27. 5: Seminář Jak zefektivnit spolupráci škol a podniků (Praha)
- 29. 5. Setkání s ředitelem Middle School z International School of Prague na téma Bdělá pozornost ve školách (Praha)
- 30. 5. V. tematický kulatý stůl MŠMT: Kvalitní řízení vzdělávacího systému a posilování jeho kapacity (Praha)
Více akcí a podrobnosti ke každé z nich najdete v
EDUkalendáři.