Co přinesl týden 3.–9. 6.
Témata týdne:
Jsou informace o procentech neúspěšných maturantů z matematiky matoucí?; Vytváří se dokument o cílech vzdělávání pro politiky; Nesváry na akademické půdě mezi studenty a děkany.
Výrok týdne:
„Myslím, že potřebujeme kurikulum velkých otázek. (…) Byly časy, kdy muži a ženy z doby kamenné seděli a hleděli na oblohu tápajíce: ͵Co jsou ta míhající se světýlka?ʹ Oni vytvořili první kurikulum, ale my jsme se vzdálili těmto báječným otázkám. My jsme to dostali na tangens úhlu. To ovšem není dostatečně sexy. Způsob, jak to nadhodit devítiletému, by mohl být například: ͵Kdyby se k Zemi řítil meteorit, jak bys zjistil, zda ji zasáhne nebo ne?ʹ A pokud začne vyzvídat: ͵Co? Jak?ʹ řeknete: ͵Existuje kouzelná formule. Říká se jí tangens úhlu.ʹ A nechte ho osamotě. Přijde na to.“
Sugata Mitra v TED přednášce na téma samoorganizačního výukového prostředí
Novinky (výběr ze zajímavých událostí)
- Podílejte se na dokumentu o cílech vzdělávání určenému politikům: Shrnujeme zásadní zjištění z kampaně Česko mluví o vzdělávání – nyní můžete i vy zasahovat do finálního dokumentu adresovaného politikům.
- Procenta neúspěšných maturantů v matematice jsou složitější otázkou: 10x, nebo jen 4x více neúspěšných maturantů z matematiky oproti češtině? Čtěte upřesnění maturitních výsledků a zajímavou diskusi pod tiskovou zprávou EDUin. O maturitě z češtiny hovořil na sobotní konferenci Maturitní fórum Jiří Kostečka – prohlédněte si jeho prezentaci a poslechněte audio záznam přednášky. Ačkoliv Kostečka tvrdí, že díky zrušení dvojí úrovně obtížnosti zvládne maturitu průměrně nadaný žák 8. nebo 9. třídy, cituje z několika slohových prací odstrašující příklady nejspíš průměrně nadaných středoškoláků, kteří maturitu nezvládli.
- Horko na akademické půdě: Shodou okolností se na dvou vysokých školách bouří studenti proti údajně zmanipulované personální politice svých děkanů. Zajímavý je přitom způsob vzájemné komunikace a argumentace, který by mnohdy mohly náležel do let již dávno minulých. Na Veterinární fakultě v Brně vyšli studenti do ulic (případ odstartovalo vyhrožovování izraelského studenta děkanovi), na VŠE se děkan proti studentům brání dokonce výhružkou žaloby a najal si známého advokáta Tomáše Sokola (více v čísle Respektu 23/2013).
- Šedá teorie a zelený strom života? Jako inspiraci k jinému pohledu na školu a vzdělávání doporučujeme několik odkazů: Sugata Mitra ve své TED přednášce představuje koncept Školy v oblacích a vypráví o svých zkušenostech se sebeorganizačním výukovým prostředím (kompletní přepis v češtině a titulky). V příběhu hraje hlavní úlohu dostupnost technologií – nové možnosti vizualizace informací pro školy ukazuje i článek na České pozici, který představuje aplikace české firmy Corinth, jež se dostala do Silicon Valley (ukázka aplikace). Kontroverzní video s názvem Proč nesnáším školu, ale miluji vzdělávání se snaží ukázat limity klasické školní docházky a nakonec si můžete přečíst 10 věcí, které vám při promoci neřekli (například že ti prospěchově méně úspěšní studenti se umí v životě nakonec lépe otáčet).
- Švédsko řeší podobné problémy jako my: Pokles kvality vzdělávacích výsledků žáků, zvýšující se rozdíly mezi školami, nárůst vlivu sociálně-ekonmického zázemí žáků. Přečtěte si, jak situaci hodlají řešit Švédi.
- Nástroje pro vyhodnocování potřeb dětí: Inspirace pro (nejen) sociální práci s dětmi a rodinou.
Inspirace z (a do) praxe
- Letna škola Modernych učitelov: Koná se v Pribilině 10.–16. 8. a letos je poprvé otevřena českým učitelům obou stupňů ZŠ a SŠ. Sledujte více informací a podrobný program.
- Komiksová soutěž pro školy: 3. ročník programu Varianty společnosti Člověk v tísni – nechte děti vyjádřit se k současným společenským problémům!
Akce tohoto a příštího týdne (výběr z EDUkalendáře)
- 13. 6. Mezinárodní vědecká konference školského managementu (Praha)
- 14. 6. Konference Kvalitní výuka pro každé dítě v každé škole. Jak toho dosáhneme? (Praha)
Více akcí a podrobnosti ke každé z nich najdete v
EDUkalendáři.