Téměř tři čtvrtě regionálních škol se zapojilo do stávky. Ministr Bek chce v týdnu ještě jednat s odboráři.
7 213. To je výsledný počet škol, které zůstaly minulé pondělí zavřené nebo stávku podpořily. Nejvíce jich bylo zapojených ve Středočeském kraji, konkrétně 906. V Česku je podle ročenky ministerstva školství přibližně 5 400 mateřských, 4 200 základních a 1 300 středních škol. Šlo tak o největší stávku ve školství za posledních 30 let. Předseda školských odborů František Dobšík to označil jako neoddiskutovatelný úspěch. Kromě škol stávku podpořily i některé firmy, Česká středoškolská unie či iniciativa Studenti pro školství. Stávku provázela i demonstrace na Malostranském náměstí v Praze, pořádaná Asociací samostatných odborů a Českomoravskou konfederací odborových svazů. František Dobšík či Učitelská platforma však odmítli některé účastníky. Podle Dobšíka věděli dopředu, kdo má na pódiu být, ale distancoval se od nečekaného a nevhodného vystoupení aktivisty Daniela Sterzika.
„Na odborových protestech jsme nikdy v minulosti nepřipustili vystupování, jež nesouvisejí s odborovými cíli a záměry. Tato kardinální chyba, která je selháním pořadatelů, však v žádném případě nemůže zpochybnit úspěch největší stávky ve školství. Nemůže zpochybnit legitimní požadavky, na kterých se shodly školské odbory s vlivnými školskými organizacemi s podporou studentů i rodičů. Jedno nepatřičné vystoupení ji nemůže pokazit, zůstala na ní sice kaňka, ale nastolené řešení aktuálních problémů ve školství ji brzy vygumuje,” komentoval situaci Dobšík.
Důvodů, proč ke stávce vůbec došlo, bylo několik – primárně šlo o reakci na plánovaný rozpočet ministerstva školství pro příští rok, který je sice o čtyři miliardy vyšší, než tomu bylo letos, potřeby škol ale nepokryje. A nejde jen o platy učitelů, ale především o platy nepedagogických pracovníků, jako jsou kuchařky či školníci. Kromě toho je jedním z klíčových důvodů avizované snížení maximálního počtu hodin výuky financovaných státem, takzvané hodnoty PHmax. I o těch se měl ministr školství Mikuláš Bek (STAN) bavit s předsedkyní Učitelské platformy Petrou Mazancovou a svým předchůdcem a současným šéfem Národního akreditačního úřadu Robertem Plagou v nedělních Otázkách Václava Moravce v České televizi. Odmítl ale třetí pozvání v řadě a do pořadu nepřišel. Původně podle Moravce ministerstvo odkazovalo na hrozbu ohrožení nezávislosti Národního akreditačního úřadu a zpochybňovalo účast exministra Roberta Plagy v diskusi. Následně se v polovině týdne omluvilo kvůli probíhajícím jednáním.
„Děkujeme za pozvání a prosíme o omluvu pana ministra školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláše Beka. Do nalezení shody o dalším postupu při nastavování financování školství se pan ministr Bek rozhodl omezit vystupování v diskuzních mediálních formátech. O možných řešeních jedná s odbory a dalšími klíčovými aktéry a veřejnost bude informovat poté, co společně dospějí k závěrům. Děkujeme za pochopení,” napsala mluvčí resortu Tereza Fojtová.
Vzdělávání je přitom priorita prakticky všech politických stran i vlád od začátku nového milénia. Od ČSSD přes ODS, TOP09, KDU-ČSL, ANO a další strany a hnutí. Ať už vládnou, jsou v opozici, nebo mají školství jako prioritu „jen” v rámci volební kampaně a do Sněmovny se nakonec nedostanou. Výsledkem podobných priorit nyní je, že v polovině týdne poslanci schválili zmiňovaný rozpočet, který nebude stačit na vysokou inflaci, rostoucí počet dětí a uzákoněné zvyšování platů. Neprošly například návrhy poslance SPD Zdeňka Kettnera vzít více než 18 miliard korun ministerstvu obrany a přesunout je do kapitoly ministerstva školství na navýšení finančních prostředků na platy ve školství o 10 procent, nebo návrh poslanců ANO Jany Berkovcové a Karla Raise do školství přesunout 6,8 miliardy – částečně z rozpočtu ministerstva obrany a vzít 5,3 miliardy korun z vládní rozpočtové rezervy (iDNES). Do školství tak má jít plánovaných 269 miliard korun.