Co přinesl týden 6. – 12. 10. 2014
Témata týdne: O měření PISA a podobných mezinárodních srovnáních píše Stanislav Štech jako o soutěžích svého druhu, které si usurpují pozornost veřejnosti i politiků (Česká pozice). Václav Klaus ml. se domnívá, že obhajoba nošení šátků ve školách z náboženských důvodů ze strany ombudsmanky Anny Šabatové je „multi-kulti“ hysterie (Novinky.cz). Prorektor UK Jan Konvalinka vidí za souslovím „vědecký výkon“ ekonomizující uvažování a přivítal by na UK „nadkritickou koncentraci intelektu“ (Česká pozice). Tomáš Feřtek upozorňuje, že základem vzdělání stále je schopnost klást si otázky. Jednu zajímavou otázku si klade Bořivoj Brdička: má prezenční výuka na VŠ nadále smysl? Už jste viděli Vši ve škole? Mají přes půl milionu zhlédnutí…
Oprava: V Beduínu č. 31 (29. 9. – 5. 10. 2014) jsme chybně uvedli zdroj rozhovoru s Lejfem Moosem, časopis Studia Paedagogica nevydává FF UK v Praze, ale FF MU v Brně. Omlouváme se za pochybení.
Výrok týdne:
„Plně podporuji existenci alternativ péče o dítě a občanských iniciativ tohoto typu. Schválený zákon jde ale přesně v opačném směru – alternativy péče o dítě omezuje pouze na jeden druh registrovaných subjektů splňujících přísné podmínky plynoucí ze zákona. Dochází tak k omezování společensky prospěšných občanských aktivit, na kterých stojí moderní demokratická společnost.“ Prezident Miloš Zeman v odůvodnění veta zákona o dětské skupině.
Novinky (výběr ze zajímavých událostí)
- Jak můžou rodiče ovlivnit kvalitu školy? Na toto téma proběhne ve čtvrtek 16. 10. kulatý stůl SKAV (více v Kalendáři). V poděbradské škole jedna radost se děje něco na běžné poměry nepředstavitelného: rodiče hlasují o metodách výuky a ovlivňují tvorbu ŠVP. „Potřebujeme, aby rodič chápal systém, ve kterém s dítětem pracujeme,“ říká zakladatelka Montessori MŠ a ZŠ Andílek Miroslava Vlčková. TOP 09 staví své návrhy na změny v novele školského zákona na principu odpovědnosti rodičů za vzdělání a podporuje jeho individuální formu.
- „Neživý“ zákon o dětské skupině. Českou obec zaobírající se vzděláváním poněkud překvapilo veto prezidenta republiky týkající se zákona o dětské skupině (ČT). Prezident tak podruhé revokoval zákon, který už sněmovně vrátil senát. Šance, že zákon nebude přijat, není vzhledem k předchozímu hlasování velká. Další jednání poslanců je na programu 21. 10.
- Volby do obecních zastupitelstev a vzdělávání. Nové rozložení politických sil na lokální úrovni pravděpodobně výrazně ovlivní budoucnost vzdělávání ve střednědobém horizontu. Co by pro zvýšení kvality regionálního školství mohlo udělat MŠMT?
- Týden programování. Od 11. do 17. 10. probíhá Evropský týden programování. Zajímavé možnosti, jak se zapojit do vzdělávání v této oblasti najdete na České škole. Neobvykle tvůrčím způsobem přistoupilo k této události i ministerstvo školství, za což si zaslouží pochvalu.
- CERMAT zveřejnil úlohy k přijímačkám na SŠ. Ukázky vzbudily kritickou reakci Oldřicha Botlíka, ředitele společnosti Kalibro, která se zabývá vývojem testovacích nástrojů. Zveřejněnými ukázkami se obšírněji zabývá text Jiřího Macha z deníku Právo. Kvalitu testů obhajuje ředitel CERMAT Jiří Zíka.
Inspirace z (a do) praxe
Akce tohoto a příštího týdne (výběr z EDUkalendáře)
- Kulatý stůl SKAV: Jak můžou rodiče ovlivnit kvalitu školy? 16. 10. od 10:00, ZŠ Vodičkova, Praha.
- Jan Sokol rekrutuje seniory pro Wikipedii. Přijďte si poslechnout, proč je dobré kultivovat největší současnou encyklopedii lidského poznání. 22. 10. od 10:00 do 11:30, Městská knihovna v Praze.