Co přinesl týden 21.–27. 10.
Témata týdne:
Co nás čeká po volbách, i na Slovensku je školství konzervativní kolos, noví rektoři na Univerzitě Karlově i ČVUT, mýtus o digitálních domorodcích, natočte videoblog, jak dopadly státní maturity v Polsku, kulatý stůl o uznávání neformálního vzdělání, desatero pro výchovu děti a připravte se na Týden pro inkluzi.
Výrok týdne:
„Práce s informacemi totiž vyžaduje schopnost strukturovaně myslet a ta bohužel nepadá do klína spolu s novým iPadem či tabletem s Androidem (jak si to jejich majitelé asi často představují…), ale poměrně náročně a zdlouhavě se to učí. Studenti to sami neodpracují, a řada je tak opět na škole.“ Učitel Jakub Mráček v blogu na ihned.cz, kde vysvětluje, že představa o dnešních dětech jako digitálních domorodcích ovládajících nové technologie, je mylná.
Novinky (výběr ze zajímavých událostí)
- V čem se shodnou vítězné strany. Podoba příští koalice a z ní vyplývající obsazení křesla ministra školství je zatím ve hvězdách, ale pokud bychom hledali programový průnik u vítězných stran, hrozí posílení průmyslové orientace vzdělávání. Za jistou naději se dá považovat, že jak v ČSSD, tak v ANO 2011 existují dva přístupy ke vzdělávání (profesní orientace versus osobnostní rozvoj) a bude tam i tam záležet, který proud bude názorově silnější. Kvalitu volebních programů hodnotil v minulém týdnu EDUin, širší pohled najdete v článku Jiřího Macha na novinky.cz.
- Maturita nepřinese žádné velké změny. Cermat představil podobu maturit v tomto školním roce. Nečekají se žádné větší změny, podrobnosti najdete v novém Maturitním zpravodaji. Návod, z čeho maturovat, dává ředitel CERMAT Jiří Zíka v rozhovoru pro novinky.cz. Pokud by vás zajímalo srovnání s historií polských maturit, nabízí ho obsáhlý článek Nesplněné naděje reformátorů maturit v Polsku v říjnovém Zpravodaji NUV.
- 2 380 vašich hlasů pro Eduínu. Z devíti finalistů byli odbornými porotami i veřejným hlasováním vybráni ocenění za inovace ve vzdělávání. Cena odborné poroty, Cena veřejnosti i Cena za využití technologií ve vzdělávání budou vyhlášeny ve středu 30. října večer.
- Seznamte se s novými rektory. Volbu rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimy přibližuje reportáž ČRo, rozhovor s ním nabízí web ČT, nově zvolený rektor ČVUT Petr Konvalinka se představil v Hyde Parku ČT 24.
- Chcete sdělit lidem, co si myslíte o vzdělávání? Stránky eduin.cz spustily nový formát, krátké videoblogy o vzdělávání. Poslechněte si zkušenosti Matěje Bajgara se vzděláváním v africkém Lesothu, vzkaz Dany Večerkové z univerzity ve městě Spoken ve státě Washington, a návod Lukáše Policara a Richarda Lukáše, jak zlepšit vztahy v třídním kolektivu. Pokud budete mít po zhlédnutí pocit, že i vy máte co sdělit, stačí využít kontaktu na stránce videoblogů.
Inspirace z (a do) praxe
- Celý týden pro inkluzi. Rytmus, o. s., a Člověk v tísni, o. p. s., nabízejí týden plný akcí, které se věnují začleňování dětí se znevýhodněním či postižením do hlavního vzdělávacího proudu. Akce se konají od 4.-10. listopadu ve všech typech škol i dalších zařízení. Prohlédněte si například program akcí v Praze nebo kompletní kalendář.
- Desatero pro výchovu dětí nabízí projekt Cohousing 9 Pramenů.
- Průvodci nebezpečným světem internetu. Český Google spustil projekt, v němž budou náctiletí poučovat náctileté o bezpečném zacházení s netem. Zájemci o pozici Web Rangera se mohou hlásit na stránce projektu.
- Přijďte debatovat o tom, jak učit v přeplněných třídách. Kulatý stůl SKAV a EDUin se tentokrát koná netradičně ve čtvrtek 31. října v 10:00 v konferenční místnosti Era svět na Jungmannově náměstí 767, tedy ZDE.
- Konference o žákovských parlamentech. Přečtěte si zápis z říjnové konference, která se zabývala výchovou k lidským právům a demokratickému občanství.
Akce tohoto a příštího týdne (výběr z EDUkalendáře)
- 5. 11. Setkání EduFóra, speciál pro rodiče (Praha)
- 7. 11. V zajetí státní bezpečnosti, vzdělávací výlet do Drážďan
- 9. 11. Nápady do každé hodiny, konference pro učitele ČJL (Praha)