Wellbeing a střední článek ve vzdělávání – to jsou hlavní témata osmého ročníku konference Úspěch pro každého žáka. Celodenní online akce, která proběhne 3. 11. 2020, se koná dva týdny poté, co Vláda ČR schválila Strategii vzdělávací politiky do roku 2030+. Konference se může pochlubit prestižní mezinárodní účastí a vysoce aktuální agendou. Jedním z cílů je inspirovat se zahraničními zkušenostmi v tom, jak odborně vést a podporovat školy na lokální úrovni a jak usnadnit zdravý psychosociální a fyzický rozvoj dětí ve vzdělávání.
Účastníci konference dostanou odpověď na otázky: Co nám řekl koronavirus o českém školství? Jaká jsou východiska Strategie 2030+? Co je to vedení ze středu (leading from the middle) a jak může zlepšit český vzdělávací systém? Co se v praxi skrývá pod pojmem „wellbeing“? A jaké zkušenosti s těmito tématy mají jinde?
Témata konference Úspěch pro každého žáka přitom nejsou zvolena náhodně. Jde o hlavní cíle dlouhodobé spolupráce v rámci projektu Partnerství pro vzdělávání 2030+, v němž se spojilo hned několik platforem. Ty ve společném memorandu uvádějí: “Nechceme nečinně přihlížet tomu, jak Česká republika každoročně přichází o obrovský potenciál dětí a mladých lidí, který nám v budoucnosti bude chybět. Chceme spolupracovat na tom, aby se státní vzdělávací strategie ČR poprvé v polistopadové historii skutečně zrealizovala.“
Řečníci a program
Na akci vystoupí celosvětově uznávaný odborník prof. Andy Hargreaves z USA, generální ředitel finské Národní agentury pro vzdělávání Olli-Pekka Heinonen nebo český ministr školství Robert Plaga. Virtuálně se bude možné setkat také s Miroslavem Hřebeckým z EDUin a se Silvií Pýchovou ze Stálé konference asociací ve vzdělávání.
V části Poradní kruh budou své zkušenosti sdílet Markéta Pošíková z Národní sítě MAS, Zdeněk Slejška z Nadačního fondu Eduzměna, Karel Kovář, náměstek ministra školství, Michal Černý z Asociace ředitelů ZŠ, Tomáš Bouda z Ostravské univerzity nebo Jan Černý z organizace Člověk v tísni.
Programem budou provázet Silvie Pýchová a David Klimeš. Na akci, jejíž registrační poplatek je spíše symbolický, je již přihlášeno více než 150 účastníků.
O konferenci Úspěch pro každého žáka: pravidelná konference k tématům vzdělávací politiky. Uskutečňuje se v rámci iniciativy Úspěch pro každého žáka. Pořadateli jsou Stálá konference asociací ve vzdělávání, z. s. (SKAV), MŠMT, EDUin, Pomáháme školám k úspěchu, o.p.s., Centrum současného umění DOX, Nadace České spořitelny a letos i Velvyslanectví Finska. Konference se původně měla konat v dubnu v Centru současného umění DOX, ale vzhledem k aktuální epidemiologické situaci byla kompletně přesunuta do online prostředí.
O projektu Partnerství pro vzdělávání 2030+: Spolupráce sedmi platforem ve vzdělávání k naplňování cílů vládou schválené Strategie vzdělávání politiky 2030+. Jedná se o tyto platformy: Asociace krajských vzdělávacích zřízení, z. s., Asociace ředitelů základních škol ČR, Česká odborná společnost pro inkluzivní vzdělávání, z. s., Česká rada dětí a mládeže, Nadační fond Eduzměna, Národní síť Místních akčních skupin ČR, z. s., a Stálá konference asociací ve vzdělávání, z. s. Partneři stvrdili svou spolupráci podpisem Memoranda v červnu 2020, kde se uvádí: „Podepsané partnerské organizace si uvědomují význam kvalitního vzdělávání pro rozvoj prosperující a soudržné společnosti, a proto se hlásí ke strategickým cílům Hlavních směrů vzdělávací politiky ČR do roku 2030+ a společně přispívají k jejich naplňování.“