Program pro vzdělávání je poněkud monotónní: zvýšení platů učitelů. Je to určitě priorita, ovšem ODS ji nachází poněkud pozdě.
Praha, 23. září 2016 – „Zlepšením platových podmínek učitelů zkvalitníme naše školství. Ze školství přestanou odcházet schopní učitelé, kteří se snadno uplatní i v jiných odvětvích.“ Program ODS do voleb 2016 je postaven na klíčovém problému českého školství, ohodnocení učitelů. Návrh je velmi konkrétní, jak ve věci cílového průměrného platu, tak v postupu přiznání odměny učitelům. Je to ale překvapivě jediný bod týkající se vzdělávání. Pochyby vzbuzuje také netečnost předchozích vlád ODS k tomuto tématu.
EDUin předkládá hodnocení politických programů hlavních politických seskupení před krajskými volbami 2016. Z hlediska vzdělávání jsou kraje důležitým spojníkem mezi státem a koncovými příjemci této veřejné služby. Kraje přímo zřizují střední školy a doposud výrazně ovlivňují financování celého regionálního školství. Následuje hodnocení programu ODS:
Pozitiva:
Negativa:
Co chybí:
Bob Kartous, vedoucí komunikace EDUin, řekl: „Od strany, která požaduje více svobody pro iniciativní lidi, by člověk očekával určitou opozici vůči snahám o regulaci a unifikaci vzdělávání, reprezentovanou např. jednotnými přijímacími zkouškami na SŠ.“