Sdílet článek
Vyberme vhodné řešení teď, než ho za pár let upravovat.
EDUin 23. 10. 2023
Ilustrační foto (c) Kateřina Lánská
Think-tank IDEA vydal novou studii „Přijímačky na střední školy: promyšlený mechanismus nebo velká národní loterie?“. Autor Tomáš Protivínský se věnuje analýze plánovaných změn přijímacího řízení. Protivínský upozorňuje na potřebu zohlednit při proměně přijímacích zkoušek také párovací algoritmus. EDUin se připojuje s výzvou tuto úpravu systému opravdu dobře promyslet.
Novela zákona by měla být platná od ledna příštího roku. Přijímací zkoušky na jaře 2024 by tak už měly být podle nových pravidel.
Co změna přináší:
Celý nový systém podle posledních zpráv připravuje samotný Cermat. Studie think-tanku IDEA ale upozorňuje, že se v současném návrhu podoby systému dostatečně neřeší takzvaný párovací algoritmus – tedy způsob vyhodnocující výsledky a přiřazující žáky ke školám. Autor studie Tomáš Protivínský upozorňuje, že „při použití naivního párovacího algoritmu zhruba odpovídajícího dosavadní praxi by systém nadále trpěl dosavadními problémy.“
Miroslav Hřebecký, programový ředitel EDUinu: „Není jedno, jak bude nový systém na přijímací řízení vypadat. Zabývejme se tématem párovacího mechanismu dříve, než nový systém na dlouhé roky dopředu naprogramujeme. Vyzýváme Cermat, aby na podobný modelový příklad, jako je ve studii think-tanku IDEA, napasoval svůj zamýšlený párovací mechanismus a následně všechny varianty posoudil panel expertů, aby se vybrala kvalifikovaně nejvhodnější varianta.“