Dostávají ve výběrových řízeních přednost kvalitní ředitelé, nebo ti, kteří jdou na ruku místním politikům? Kulatý stůl chce upozornit na narůstající problém se jmenováním ředitelů škol.
Praha 5. prosince – Na vztahy mezi řediteli a zřizovateli škol se zaměří diskuse pořádaná příští čtvrtek 12. prosince od 10 do 12 hodin. Názory na posuzování kvality škol a možné důsledky výběru a odvolávání ředitelů obcemi a kraji si vymění ředitelé škol a zástupci zřizovatelů i odborné veřejnosti. Debata se koná v aule ZŠ Vodičkova, Praha 1 v rámci Kulatých stolů SKAV a EDUin.
Přibývá případů, kdy jsou při výběrových řízeních vyměňováni kvalitní ředitelé a ředitelky základních a středních škol. Byť jde o zákonný postup, je třeba upozornit na fakt, že jeho důsledkem může být postupná politizace školství. Jsou obecní či krajští zastupitelé dostatečně kompetentní při posuzování kvality škol a jejího vedení. Diskuse ukáže, jak situaci vidí Pravoslav Němeček, viceprezident Asociace ředitelů ZŠ, Marcela Štiková, předsedkyně Školské komise Svazu měst a obcí ČR, Jiří Stárek z Asociace základních uměleckých škol, Josef Procházka, předseda školské rady ZŠ TGM Poděbrady a zástupce odboru vzdělávací soustavy MŠMT.
Cílem kulatého stolu je hledat odpovědi na otázky:
Pozvánku si stáhněte ZDE.
Tomáš Feřtek, moderátor kulatých stolů, řekl: „Rostoucí počet odvolaných ředitelů a ředitelek ukazuje, že vztah se zřizovatelem je zatím sice nenápadný problém, jehož závažnost ale rychle poroste. Proto jsme se rozhodli věnovat mu jednu z pravidelných debat, abychom si na konkrétních případech vyjasnili, co je nejčastějším důvodem konfliktu mezi vedením školy a obcí či krajem, a jak by bylo možné jim předcházet. A samozřejmě nás zajímá, jakým způsobem může k řešení této situace přispět ministerstvo školství.“