Průvodce přijímačkami 2025 pro žáky

Čeká tě náročné období, ale neboj, zvládneš to! Zkus si pro začátek najít a udržet motivaci. Budeš ji potřebovat. Pozitivní motivace je pro přípravu hnací silou – řekni si, proč chceš přípravě věnovat čas a energii. Chceš se dostat na prima školu, studovat se svými kamarády, věnovat se konkrétnímu oboru? Když chápeme, proč se chceme něco naučit, jde to snadněji.

Manuál pro deváťáky (2)

grafika: Pavel Trejbal

1. Jak si zvolit obor

Volba střední školy je důležité rozhodnutí. Zamysli se, co tě baví, jaké máš zájmy, silné stránky, očekávání a hodnoty. Udělej si jasno i v tom, co tě nebaví a jaké jsou tvé slabší stránky. Máš už představu o svém kariérním plánu, či nikoliv? Zvaž i perspektivu oborů, možnosti jejich dlouhodobého uplatnění a příležitosti k dalšímu vzdělávání. Pokud máš ve škole k dispozici kariérového poradce nebo alespoň výchovného poradce, neboj se ho požádat o pomoc. Popovídej si o svých možnostech s někým blízkým, komu důvěřuješ.

Česká televize má skvělý online projekt Jak (si) vybrat střední školu, který ti výběr může usnadnit. Některé střední školy ještě v lednu i únoru pořádají dny otevřených dveří. Využij toho! Běž se podívat, ptej se, udělej si seznam pro/proti. Některé školy mají i svá vlastní kritéria přijetí, zjisti si to na jejich webech nebo dnech otevřených dveří.

Koukni také na weby:

2. Plán přípravy

Čas na přípravu ještě je. A princip těchto testů se dá natrénovat! Bude dobré si ale připravit plán a přípravu nepodcenit. JPZ se skládají z češtiny a matematiky, ale to asi víš.

  1. Začni tím, že si zkusíš starší testy. Na webu Cermatu najdeš i průvodce řešením testůtesty k procvičování. Zjistíš, jak na tom jsi, a tomu přizpůsobíš svou přípravu. Pojmenuj si typy úloh, které ti dělají potíže, a zejména na ty se zaměř.
  2. Nemusíš navštěvovat drahé doučovací kurzy. Pokud ti někdo pomůže, přípravu zvládneš doma. Rodiče, starší sourozenci, kamarádi s tebou projdou typy otázek, vysvětlí ti postup, jak je řešit, pomohou ti najít typy úloh, ve kterých jsi silný, a naopak i ty, na kterých budeš muset ještě zapracovat nebo si je při ostrém vyplňování nechávat na konec. Obrátit se můžeš i na své učitele ve škole, využít konzultační hodiny. Je normální něco nevědět a to, že se o věc aktivně zajímáš druzí jistě ocení. Pokud máš ale možnost, neboj se využít přípravy i v rámci soukromého doučování. Zvlášť pokud se hlásíš na školu, kde je silná konkurence.
  3. Naplánuj si přípravu, kolik toho chceš v jednotlivé dny stihnout. Rozděl přípravu na menší úkoly, aby se každý krok zdál zvládnutelnější (slona bys najednou také nesnědl, ale po malých částech by to už šlo 😃). Snaž se každý den věnovat přípravě alespoň chvilku. Oslavit můžeš každý malý úspěch!
  4. Nauč se během testu pracovat s časem. V rychlosti si projdi celé zadání, označ si úlohy na tři kategorie – lehké, střední a těžké. Začni s těmi lehkými a těžké si nech na konec, pokud ti zbyde čas. Pokud bys to udělal naopak, zbytečně ztratíš čas. 
  5. Bude důležité, aby ses naučil zvládat stres. A to zaprvé během přípravy: na webech organizací (např. Locika, SOFA, Nevypusť duši), které se zabývají duševním zdravím a cílí i na děti, najdeš inspirativní materiály. Locika má i tipy pro tebe i pro rodiče, jak tě mohou během přijímaček podpořit. Nezapomeň i dostatečně odpočívat, zdravě jíst a hýbat se. Nedostatek odpočinku, zdravé stravy a pohybu může vést k frustraci a únavě. A se stresem budeš bojovat určitě i při samotných testech. Připravoval ses, o to se můžeš opřít. Věř si.
  6. Zvaž také možnost vyzkoušet si přijímačky nanečisto. Nabízí je i některé základní školy nebo obce.
  7. Některé základní školy i střední školy pořádají vlastní přípravné kurzy, které nebývají tolik finančně náročné. Ověř si, jestli je nějaká škola ve tvém okolí nabízí.
  8. Fajn k procvičování jsou i aplikace. Doporučujeme si zkusit Tau od Cermatu a InspIS SETmobile od České školní inspekce, které pracují se staršími testy. Testy zkoušej nejprve bez časového limitu, klidně se věnuj i jen některým úlohám. Až později si zkus test celý a na čas.
  9. S kamarády můžete zkusit i společnou přípravu. To může být nejen efektivní, ale i zábavné.

Na vzdělávacím webu ČTedu najdeš průvodce k přípravě na přijímačky. Materiál Jak se lépe učit a zvládnout přijímačky s lehkostí ti bude nápomocný.

Ohledně používání AI buď obezřetný. Mnohdy spočítá matematické příklady bez vysvětlení postupu (případně na mnohem vyšší úrovni, než nyní zvládneš). U přijímaček nebudeš mít k dispozici mobil a pro zvládnutí JPZ budeš potřebovat vědět, jak příklady vyřešit.

3. Kolik můžeš podat přihlášek a jak je máš seřadit

Letos můžeš podat až 3 přihlášky na obory bez talentové zkoušky (plus další 2 na obory s talentovou zkouškou). Vyber si je v pořadí podle priority pro přijetí. Netaktizuj a na první místo dej obor, kam se chceš dostat nejvíc. Jak funguje tento algoritmus, najdeš zde. Na webu vzdelavanivdatech.cz najdeš údaje o počtu přihlášených a přijatých uchazečů i jejich minimálním nebo průměrném skóre.

4. Dej si alespoň na jedno místo maturitní obor

Při podávání přihlášek v prvním kole je dobré zvolit alespoň jeden maturitní obor. A to i v případě, že zvažuješ zejména obory na učilištích. Pokud bys totiž musel absolvovat 2. kolo přijímaček, můžeš se do maturitního oboru hlásit jen tehdy, když v kole prvním absolvuješ testy JPZ (a kdyby ses hlásil jen na učební obory, tak testy nepíšeš). Pokud to nezkusíš, můžeš si zbytečně předčasně uzavřít možnosti. Některé maturitní obory vypisují i druhá kola. Nezapomeň na to.

5. Do kdy musíš podat přihlášku a jak

Přihlášku do 1. kola přijímacího řízení musíš podat od 1. do 20. února 2025. Pokud ti není 18 let, podávají přihlášku tví zákonní zástupci, tedy nejčastěji rodiče. 

Stále jsou k dispozici tři možnosti k podání přihlášky:

  1. elektronicky do systému DiPSy (zde pak najdeš svůj výsledek),
  2. hybridní (výpis vytištěný z online systému),
  3. tiskopis (nutno fyzicky donést do školy). 

Nezapomeň dodat i požadované přílohy!

6. Kdy a kde se budou konat přijímačky. A kdy budou výsledky

Důležitou změnou je, že od školního roku 2024/2025 se sjednocují termíny přijímacího řízení pro obory s talentovou zkouškou i bez ní. Přijímačky budeš psát na jedné ze škol, kam ses přihlásil. Kde konkrétně se pokaždé dozvíš z pozvánky. Předem si zjisti, kde se škola nachází, jak je daleko od tvého bydliště, jak se tam dostaneš a kde má vchod. Na webu Cermatu najdeš další podrobnosti.

Čtyřleté obory vzdělání, včetně nástavbového studia:

  • 1. termín: pátek 11. dubna 2025
  • 2. termín: pondělí 14. dubna 2025

Obory šestiletých a osmiletých gymnázií:

  • 1. termín: úterý 15. dubna 2025
  • 2. termín středa 16. dubna 2025

Náhradní termín pro všechny obory*

  • 1. termín: úterý 29. dubna 2025
  • 2. termín: středa 30. dubna 2025

*Pokud by ses nemohl účastnit řádného termínu ze závažných důvodů (např. nemoc), musíš se omluvit řediteli školy, kde jsi měl přijímačky psát. Pokud ti tvou omluvu uzná, nabídne ti náhradní termín. 

Výsledky: 15. května 2025 – ředitel školy zveřejní výsledky (ve škole a v informačním systému).

7. Přijímačky nanečisto

Je to nový projekt Cermatu a ministerstva školství pro žáky 9. tříd. Letos se bude konat poprvé a může ti pomoct simulovat přijímačky a ověřit si, jak jsi na tom se svou přípravou. Základní školy nemají povinnost přijímačky nanečisto organizovat, a tak si s rodiči pohlídejte (nejlépe přes školskou radu nebo spolek rodičů), že tvá škola se do tohoto projektu zapojí. Ideální by bylo, kdyby se tvá škola domluvila s blízkou školou na prohození žáků pro lepší simulaci reálných podmínek. Zkusil by sis tak psát přijímačky nanečisto v neznámém prostředí, protože i ostrý test nebudeš psát na své základní škole.

Zapiš si do kalendáře datum konání: úterý 28. ledna 2025.

8. Pravidla, povolené pomůcky a den D

Noc před přijímačkami se pokus dobře vyspat. V den testování vyraz do školy s dostatečným předstihem, aby tě nerozhodilo např. zpoždění dopravy nebo nepříznivé počasí. Najdi si svou učebnu a konkrétní místo. Před začátkem si zajdi na toaletu, projdi se a zkus se uvolnit třeba pomocí dechových cvičení. S přijímačkami jsou spojené i povinnosti a organizační záležitosti:

  • pozorně si přečti zadání, často děláme chyby z nepozornosti,
  • na test z ČJ máš 60 minut, na test z MAT 70 minut, 
  • povolené pomůcky: pouze psací potřeby pro ČJ a u MAT navíc rýsovací pomůcky,
  • není povoleno používat kalkulačku,
  • dej si pozor, abys výsledky zapsal do tzv. záznamového archu, poznámky mimo nebudou hodnoceny,
  • do záznamového archu piš modrou nebo černě píšící propiskou, nepoužívej gumovací pero – často je špatně vidět při strojovém zpracování,
  • neboj se požádat učitele o volné listy na poznámky, 
  • za nevyplněná nebo nesprávná řešení se neodečítají body, proto se vyplatí řešení tipovat, pokud si nejsi jistý,
  • u otevřených úloh si pohlídej, že jsi nezapomněl na nějakou podotázku.

Další podrobnosti najdeš zde.

Správný způsob zápisu odpovědi

Zvolenou odpověď zřetelně zakřížkuj. Křížky musí být až do rohů, ale nepřetaženy!

Oprava odpovědi

Chceš-li svou odpověď upravit, pečlivě zabarvi původní pole a nově zvolenou odpověď vyznač křížkem. Pořádně si změnu promysli! Odpovědi lze změnit pouze jednou. 

Zde najdeš podrobné informace, jak správně vyplnit záznamový arch a opravovat odpovědi.

9. Žáci se speciálními vzdělávacími potřebami

Pokud máš nějaké speciální vzdělávací potřeby, máš nárok na úpravu podmínek přijímaček. Musíš však doložit doporučení školského poradenského zařízení. 

Tady najdeš všechny informace, včetně povolených kompenzačních pomůcek. Také MŠMT vydalo podrobnou metodiku.

10. Informace pro žáky s odlišným mateřským jazykem

Žáci s odlišným cizím jazykem mají také nárok na úpravu přijímaček:

Je jasné, že jak se bude termín přijímaček blížit, budeš z toho nervozní. Je to normální a nejsi zdaleka jediný. Snaž se pro přípravu udělat maximum, ale taky si připomínej, že nejde o život a vše má nějaké řešení. Když budeš v úzkých, opři se o svoje blízké, kteří ti mohou dodat odvahu a klid.

Držíme ti palce! 🙂
Tým EDUinu

Nikola_Sramkova_1 (1)
Našli jste v článku chybu? Napište nám, prosím, na korektor@eduin.cz.
 

Mohlo by Vás zajímat

Listovat všemi články