Sdílet článek
EDUin 27. 9. 2023
Střední škola gastronomická Adolpha Kolpinga ve Žďáru nad Sázavou. (c) Kateřina Lánská
Česká televize dnes večer odvysílá další díl seriálu Jak se dělá dobrá škola. Tentokrát dokument představí Střední školu gastronomickou Adolpha Kolpinga ve Žďáru nad Sázavou. V Česku bylo v uplynulém školním roce 465 středních škol s učebními obory. Studovalo na nich přes 90 tisíc žáků.
Právě tomuto typu škol se věnovala v tematické zprávě i Česká školní inspekce. Ta vybrala společné znaky vzdělávání v úspěšných středních školách s učebními obory.
Těmi například jsou:
Jedním z oceněných učilišť je třeba Střední odborná škola a Střední odborné učiliště v Roudnici nad Labem. „Máme podklady od úřadu práce, takže můžu říct, že my prakticky nemáme nezaměstnané absolventy. Naopak, kdybych studenty nechránila před firmami z okolí, nejspíš by část z nich školu ani nedokončila a rovnou by šli pracovat. To jim ale vymlouváme a celkem se nám to daří,“ popisuje ředitelka školy Helena Všetečková v reportáži pro EDUzín.
Jak ukazuje reportáž ze žďárského učiliště, pracovní nabídky v průběhu studia odmítají i jeho studenti. Škola se i tak snaží udělat teoretickou výuku co nejvíc praktickou a přiblížit ji osobní zkušenosti žáků. „Všechny předměty vztahujeme ke gastronomii,“ říká ředitel Střední školy gastronomické Adolpha Kolpinga Jiří Cočev. Žáci tak snadněji nacházejí ve výuce smysl.
Bohužel tento přístup učilišť není všude pravidlem. Ukázala to i analýza Auditu vzdělávacího systému z roku 2021. „Učňovské školství je magnet na nerovnosti a studijní neúspěch,“ popisuje její autor Jan Zeman. Teď by se do reformy středních škol mohl vložit i stát. Ministr školství Mikuláš Bek už od svého nástupu avizuje, že chce reformu středoškolských oborů.
Čtvrtý díl seriálu Jak se dělá dobrá škola uvidíte v premiéře dnes ve 22:00 na ČT2 a v pátek 17:00 na ČT1.