Risknul jsem tenhle titulek, byť může být přijat obojace. Kdo považuje formativní hodnocení (FH) za „zase nějakou zbytečnou novinku“ se sice může zatvářit spokojeně, jenže já to tak nemyslím. A vyznavač naopak může znachovět hněvem nad mou zpátečnickou proklamací. Jenže to taky tak nemyslím ‒ tedy, že „obchází“, to ano, ale ne s tím „strašidlem“. Tak jak to myslím? Nu, je to takový vtípek …
L. P. 1990 se začala kolem oboru „dramatická výchova“, právě vynořeného z pedagogického undergroundu a žádajícího důrazně své místo ve světle kurikulárních ramp, formovat skupina ‒ tehdy mladých ‒ akademických pracovníků z všemožných vysokých škol připravujících učitele. Měli jsme co do činění s divadlem, jinými kumšty, kreativitou vůbec, psychologií, komunikační naukou, osobnostním rozvojem či didaktikou atd. Nápad, jak se pokusit dostat přes mladé asistenty drama-výchovu na fakulty, měla (dnes prof. DAMU) E. Machková. A tak se vytvořila parta společně se vzdělávající a de facto fungující dodnes. Plnili jsme svou misi statečně. Šířili jsme slávu oboru, kde jsme chodili. „Propaganda“ ale jela i po jiných kolejích a časem jsme seznali, že kam zrak zamíří, tam aktívní nadšenec pro tuhle novinku, pro dramatickou výchovu. Někteří dokonce tvrdili, že od nynějška budou vše učit jen metodami dramatické výchovy a na jiné zapomenou. A tak jsme seděli pospolu s kolegy z fakult na jakémsi kurzu večer v jakési hospodě a někdo pokýval hlavou a chmurně pronesl: „Strašidlo dramatické výchovy obchází republikou …“.
Ta metafora propagačního úsilí se mi zalíbila, a když se začaly záhy objevovat nové novinky (či „novinky“), vzpomněl jsme si na ni. Nuže, jak vidíte, sám jsem jedno z těch strašidel postrkoval. Ale zpět k pojmu. Strašidlem jsme tedy začali nazývat nějakou tematicky ohraničenou, leč různě rozsáhlou ‒ řekněme ‒ inovaci, která nebyla a není zatím v české pedagogické praxi běžně využívána, resp. není využívána „právě v této podobě“. Při bližším ohledání se pak v nejednom případě ukazuje, že principy, na nichž inovace stojí, pedagogika a psychologie zná už třeba i desítky let, jen je nepopularizuje jako svébytná či ústřední témata, ale bere jako témata běžná. A neuspořádává je do podoby určitých samostatných „projektů“, nýbrž obvykle ctí logiku jejich pozice uvnitř „oboru“ (třeba psychologie učení atd.). Např. jedna ze strategií formativního hodnocení, vzájemné hodnocení a vzájemná podpora žáků, není nic, co by nebylo známo či dokonce používáno. Ve spojení s dalšími strategiemi (opět ne neznámými[1]) to ale utváří ucelený komplex hodnotících aktivit s formativním potenciálem.
Inovace pochází z různých hnízd. Jen někdy je to akademické prostředí (bohužel), jindy je to agilní jednotlivec nebo nějaká organizace. Někdy je k dispozici i klíčová kniha hlavního nositele inovace a ne-li kniha, pak prostě nějaké materiály. Často se jedná o to, co se zaměřuje na nějaký výsek edukační reality a čemu dnes říkáme zhusta „projekt“. Inovaci se vesměs dostane určitého „píjár“ (public relations) a též marketingového zpracování (protože pokud se ujme, přináší zainteresovaným rozsévačům, byť jsou jejich motivace odborné a ušlechtilé, samozřejmě i jistý příjem). Některé inovace dokonce vyrážejí na spanilé jízdy, jejichž smyslem je etablování projektu na některé vysoké škole nebo v základních kurikulárních dokumentech. Nu, a pak už stačí, aby se našlo dost nadšených kantorů, kterým se inovace zalíbí a hodí, či kteří k ní až přilnou a vytvoří její základnu (přičemž část z nich pak umí vytvořit i jakousi sektu, která nejenže inovaci využívá v míře znamenité, ať už to má logiku nebo ne, ale která rovněž přísně hledí na pochybující heretiky[2]).
U části propagátorů a šiřitelů inovace (okolo níž logicky bují lektorské líhně) pak z odborného hlediska hrozí, že budou šířit bez zřetele ke kontextům psychologickým a didaktickým, takže může nastat jistá „redukce inovace“ do podoby „několika jednoduchých pravidel“. Pokud u toho chybí porozumění oněm širším kontextům (tedy vedle „vyškolenosti“ ještě širší vzdělání), může inovace ztrácet na funkčnosti.[3]
Nejvyšší čas ale teď znovu, leč jinými slovy než na začátku, upozornit na to, že mi nejde o kritiku či o shazování různých témat, projektů a už vůbec ne lidí. A opakuju: já taky byl… Proč o tom přemýšlím, to povím nakonec. Takže: Ty inovace přinášejí prakticky vždy něco dobrého, řadě kantorů pomohou pochopit něco z rozsáhlé edukační reality, řadě z nich dají do ruky vpodstatě předpřipravené instrumenty, co dělat v určitém výseku vyučování. Některé z nich se tedy i po opadnutí prvotního nadšení, stávají na inova-nebi jistými stálicemi, byť září slaběji, než dříve.
Je tu ovšem též ono výše naznačené riziko, že v praxi budou principy inovace absolutizovány, nevnímány v onom zmíněném širším kontextu (např. psychologie), že budou deformovány, přizpůsobeny i ne šťastně zažitému stylu učitelovy práce nebo použity nevhodně. Asi to chce příklad jedné z těchto variant: Viděl jsem ukázkové hodiny osobnostní a sociální výchovy, která má učit hlavně praktickým sociálním dovednostem (komunikace, spolupráce, sociální kreativita atd.). V těchto hodinách ale dovednosti nebyly procvičovány, nýbrž se pouze analyzovaly, např. prostřednictvím postupů „kritického myšlení“ (jemuž prezentující právem fandily a – navíc – je považovaly za takřka výhradní edukační metodu pro všechno). Četly se texty o asertivitě, psal se pětilístek na téma „asertivita“ atd. atd. Praxe jen nepřímo. Jenže u praktického tématu? To je trochu problém …
Nechám ale už strašidel. Budu mluvit spíše o „vlnách“. V určitých vlnách se vyjevují různá sousloví a témata jimi označovaná a praxe, která je následuje. Dovolím si tu vyjít z vlastních nevýzkumných, leč pár desítek let trvajících pozorování a vyberu „témata vln“, která jsem registroval a „průměty vln“ do myšlení a jednání kantorů (či budoucích kantorů), které jsem měl možnost učit nebo školit.
Podíl vpravdě lví jsem měl kdysi i já na vzedmutí další vlny, totiž „osobnostní a sociální výchovy“.[4] Z blízka jsem pak sledoval vlnu „kooperativního učení“. R.W.C.T už jsem zmínil a „konstruktivistické schéma E-U-R“ k tomu doplňuji. Je tu samozřejmě též významná metoda prof. Hejného[5], která se objevila, pohnula v dobrém didaktikou matematiky a vytvořila skupiny příznivců i těch, kteří vrtí hlavou ‒ mimochodem, jde o inovaci vzešlou z akademického prostředí. Svého času se zavlnila „etická výchova“. Nebo „globální výchova“ (její základní knihu znali před dvaceti roky všichni naši studenti, dnes žádný …). Byla tu i vlna pojímající za základ edukační práce aplikaci testu „MBTI ‒ typologie osobnosti“.[6] Teď je tu pro změnu „hodnotová výchova sestry Mooney“. A jako vlnu jsem viděl také „mentoring“, kteréžto slovo už dnes slýchám z podstatně menšího množství úst, než dříve. Zmínit můžeme rovněž „tematickou integrovanou výuku“ či „mozkově kompatibilní učení“. Tónovaná byla populární vlna na vztahy zaměřeného testu „Barvy života“.[7] A tak dále.
Výše jsem slíbil, že ještě napíšu, oč mi jde. Nu, nebude se to psát snadno. Ale vždycky, když vidím a slyším „vlnu“, říkám si: „To, co je na její špičce už vyřešila a umí [třeba] didaktika, to, co je v její spodní části [třeba] psychologie učení … Co tedy děláme ve výuce na vysokých školách pedagogických neefektivně nebo málo nebo nesrozumitelně, že se pak naši absolventi s rozkoší a zaujetím vrhají jako do novinek do vln, jejichž podstatu, principy, fungování atd. pedagogicko-psychologické obory, které učíme na fakultách, mají ‒ mnohdy dlouhodobě ‒ ve svém portfoliu?“ Je to proto, že všechny vlny nakonec obsahují praktické návody ‒ přehledná, konkrétní a na pohled nebo skutečně jednoduchá „technická“ řešení? Je to tento hlad po návodech, za kterým se skrývá problém onoho (vzhledem k fakultám) hustě skloňovaného vztahu teorie a praxe? Není za tím tedy nakonec naše neschopnost naučit studenty skutečně rozumět principům didaktiky a psychologie učení (či osobnosti či sociální)? Pokud totiž skutečně porozumíte, vygenerujete si opravdu spoustu z toho, co přinášejí vlny, úplně sami. Možná ten vztah teorie a praxe nevidíme úplně dobře, protože ho vidíme právě jako ty návody a metodiky. Myslím, že jeho jádro spočívá opravdu spíše v tom porozumět principům a umět aplikovat ve své praxi to, co výše zmíněné obory nabízejí. Není toho málo.[8]
[1] Viz např. https://www.eduin.cz/clanky/zkusenostne-reflektivni-uceni-a-formativni-hodnoceni/
[2] Vím, co říkám. Maje sám již zmíněnou zkušenost se strašením propracoval jsem se nakonec v didaktice k eklekticismu – rád beru z různých systémů, ať již inovací či ne, to, co považuju za výhodné pro zdokonalení učení v mém oboru. A právě to, že se jen stěží stávám bezvýhradným fandou jednoho přístupu, mi už několikrát vyneslo nespokojené zpětné vazby.
[3] Různá zkreslení tak lze shledat např. i v diskurzech týkajících se právě FH.
[4] Ta měla „pěkně našlápnuto“, jak napsal Tomáš Feřtek, ale mnoho z toho nakonec nezbylo …
[5] A podotýkám, že prof. Hejného si velmi vážím a onen řádek výše není o kritice ‒ jen popisuje jistý úkaz.
[6] Myers-Briggs Type Indicator – test osobnostních typů, původně ryze psychologický, pak se ale stal silnou „vlnou“ ve světě personalistiky a managementu a odtud posléze vstoupil i do kruhů pedagogických.
[7] Oč populárnější ve školách, o to kontroverznější pro psychology-diagnostiky.
[8] Za některé podněty děkuji Haně Kasíkové.