Podle epidemiologů je organizace jednotné přijímací zkoušky velké riziko, ministerstvo přesto počítá jen s optimistickým scénářem
Praha, 15. dubna – Jednotnou přijímací zkoušku, při které se na jednom místě na celé dopoledne sejdou uchazeči o studium z různých škol a často i z různých regionů, označil epidemiolog Rastislav Maďar na dnešní tiskové konferenci v sídle vlády věnované postupnému obnovování výuky ve školách za značné riziko.
Ministr školství Robert Plaga vzápětí potvrdil, že doufá v nejlepší a že jeho resort v tuto chvíli s žádným jiným scénářem pro případ, že by se nepodařilo udržet epidemii pod kontrolou a školy by se podle včera představeného harmonogramu neotevřely, zatím nepočítá. Odmítl také, že by jeho resort uvažoval o změnách v nouzovém zákoně, který počítá s jednotnou zkouškou s tím, že ruší jeden ze dvou pokusů o její složení.
Žáci pátých, sedmých a devátých tříd by druhé kolo přijímacího řízení za normálních okolností absolvovali právě dnes.
“Ministerstvo už dlouhé týdny udržuje žáky a rodiče v ohromné nejistotě ohledně zkoušky, která má značný vliv na další směřování dítěte. Nejprve ministerstvo škrtlo druhý termín a vzalo dětem, které se na ni budou minimálně po čtvrt roku připravovat doma a za velmi odlišných podmínek, možnost opravy. Dokonce, i kdyby se přijímačky v červnu konaly, šlo by o problematické řešení. Přitom přijímací zkoušky mají rozhodnout o tom, na jakou školu nastoupí žáci už v září. Obávám se, že tyto děti zaplatí za trvání ministerstva na tom, aby se i v tomto roce na střední školy přijímalo na základě jednotného testu, příliš vysokou cenu. Co se bude dít, když se nenaplní optimistické prognózy, na které ministerstvo sází, se neví,“ říká tisková mluvčí EDUin Radka Hrdinová.