Co přinesl týden 13.1.–19.1.2014
Témata týdne: Co plánuje po nástupu ministr Chládek, Zdeněk Koudelka ještě ke jmenování profesorů, snažme se změnit školní jídelny, co by nás měli učit ve škole podle webu Firstclass.cz, rodiče přespávají před základními školami, Václav Klaus ml. opouští PORG, Hořící keř do každé třídy zdarma, co se můžeme o sebevědomí naučit od mormonů, ministerstvo radí, co má umět předškolák, absolventi hledají praxi v začarovaném kruhu.
Výrok týdne:
„Za vzdělání nelze považovat, když někomu vnucuji, že mnou zvolená krmná dávka je jediná správná, a výchova není to, že dotyčného příměji, aby tuto krmnou dávku dodržoval.“ Vegetarián a expert na výživu Jaroslav Škvařil v Respektu pojmenoval nejen problém školních jídelen, ale vzdělávání obecně. Charakteristická byla i reakce úřednice brněnského magistrátu, která má stravování ve školách na starosti: „Když nám budou děti volně přecházet mezi normální a bezmasou stravou, ztratíme přehled, co do sebe vpravily. … Stát hradí dvě třetiny ceny oběda. Má tedy právo kontroly.“
Novinky (výběr ze zajímavých událostí)
- Budoucí ministr o svých plánech. Marcel Chládek poskytl několik rozhovorů. Spravedlivou výši učitelských platů upřesňuje na aktualne.cz, v Interview Daniely Drtinové odmítá školné a navrhuje mistrovskou zkoušku pro učně, v dalším rozhovoru komentuje sestavu vedení budoucího ministerstva. Potěšitelné je, že zatím zdůrazňuje více kontinuitu a navázání na to, co už bylo uděláno, než zásadní změnu směřování.
- Mohou rodiče říkat, jakou si přejí školu? Nejvíce se minulý týden mluvilo a psalo o zápisech do základních škol, kam aktuálně směřuje 140 000 dětí, o příliš časném rozhodování o odkladech, o tom, co musí umět předškolák, a o rodičích, kteří spí před vysněnou školou ve spacáku. Nedostatek míst ve školkách a školách komentoval s trochou ironie a matematické erudice Šimon Stiburek na České škole a na webu respekt.cz se rozběhla vášnivá diskuse o tom, nakolik mohou rodiče od škol žádat změnu výuky, pod komentářem Tomáše Feřtka Rodiče u zápisu, barbaři před branami. EDUin upozornil na fakt, že ředitelům chybí metodický pokyn, jak bez právního pochybení odmítat děti, které škola nemůže z kapacitních důvodů přijmout, a připomněl, že už 400 škol má značku Rodiče vítáni.
- Školní stravování je třeba změnit. Nejdiskutovanější téma každé třídní schůzky oživila iniciativa Skutečně zdravá škola, která se rozhodla změnit způsob stravování ve školních jídelnách. O tom, že odpor úředních míst je tuhý a úspěchy osvícených kuchařek ojedinělé, informuje článek Odvážná kuchařka v Respektu 3/2014 (k nahlédnutí), jeho rozšíření najdete na webu časopisu v textu Potrestaní strávníci. Jiná iniciativa nazvaná Ovoce do škol hlásí, že čtrnáct registrovaných firem dodává ovoce a zeleninu statisícům dětí. To ale samo o sobě školními jídelnami nepohne.
Inspirace z (a do) praxe
- Hořící keř zdarma do hodin dějepisu i občanky. Člověk v tísni v rámci projektu Jeden svět na školách zpřístupnil ve spolupráci s HBO film Agnieszky Holland o Janu Palachovi. K dispozici jsou i další výukové materiály k tématu.
- Učebnice od studenta pro studenty. Co vedlo Marka Lišku k tomu, že se rozhodl napsat učebnici matematiky, najdete v rozhovoru na eduin.cz. Jde o další z projektů nominovaných na cenu Eduína 2013.
- Angličtina s filmem. Doporučujeme inspirativní stránky, které umožňují učitelům připravovat hodiny angličtiny za využití nejrůznějšího filmového materiálu. Ke stažení jsou přípravy k jednotlivým lekcím.
- Potřebujete poradit, jak zařídit školu pro všechny děti? Šedesátistránkovou prakticky orientovanou příručku pro zřizovatele škol, která radí, jak zajistit pro všechny žáky rovnost v přístupu ke vzdělání nabízí Člověk v tísni. K tématu čtěte i článek Romů v běžných školách přibývá, ale chybí asistenti.
Akce tohoto a příštího týdne (výběr z EDUkalendáře)
- 28. 1. Představení netradičních středních škol a víceletých gymnázií. Debata v rámci cyklu Škola života (Praha)