Co přinesl týden 6.4. – 11. 4. 2021
Krátce:
Výrok týdne: „Jedna věc jsou nástroje, kterými lze brzdit epidemii, to znamená udržet ji na rozumné úrovni, aby nedošlo k těm obrovským vlnám. Druhá věc jsou opatření, která řeší neudržitelnou rychlost nákazy. Opakujeme od jara, že doplnit testovací a trasovací kapacity a motivovat firmy a jednotlivce k testování jsou opatření, která sice stojí miliardy, ale když je položíme na stůl vedle 33 miliard za týden uzavření škol, vypadá to jinak. V létě by mohla být všechna tato levnější opatření připravena,“ řekl ekonom a spoluautor studie o ekonomických dopadech uzavření škol Daniel Münich (Radiožurnál).
V souvislostech:
MANUÁLY, VIDEA, LETÁKY A NAŘÍZENÍ. DO ŠKOLY DORAZILY INFORMACE O TOM, ZA JAKÝCH PODMÍNEK BUDOU FUNGOVAT
Během pár dní vydala ministerstva školství a zdravotnictví celou řadu dokumentů a nejrůznějších návodů a nařízení, která popisují a vysvětlují nová pravidla a opatření spojená s návratem žáků do škol. Kdo bude a kdo nebude moci v příštích týdnech chodit do školy specifikuje mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví ze 6. dubna 2021, které vymezuje, kterých skupin žáků se zákaz osobní přítomnosti ve školách nově netýká (a zavřené školy pro ně tedy nebudou). Vedle předškoláků a žáků 1. stupně základní školy jsou to například žáci středoškolských oborů Praktická škola jednoletá nebo dvouletá. Konání maturitních a závěrečných zkoušek je podle tohoto dokumentu možné pouze v případě, že v místnosti bude najednou maximálně dvacet osob.
Uprostřed minulého týdne dorazil do škol netrpělivě očekávaný aktualizovaný manuál pro provoz škol a školských zařízení. Ten ukládá školám řídit se nařízeními Ministerstva zdravotnictví, což znamená například povinnost pro všechny včetně dětí nosit při výuce roušky, nechat se testovat, nebo dodržovat hygienická opatření, včetně homogenních skupin žáků. Škola má podle manuálu povinnost v týdnech, kdy se v rámci rotační výuky děti mají učit ve škole, zajistit distanční výuku jen v případě, že je v karanténě více než polovina třídy. Manuál řeší také organizaci výuky pro děti rodičů zaměstnaných v rámci integrovaného záchranného systému (např. zdravotníci, policisté nebo hasiči). Ty se vrátí do svých škol a v týdnu, kdy se jejich spolužáci budou učit na dálku z domova, se k distanční výuce budou moci připojovat ze školní družiny nebo ze školního klubu. Metodická část manuálu dává školám návod, jak zvládnout tzv. Adaptační období, důraz klade na reflexi zkušeností z období distanční výuku a wellbeing dětí i pedagogů, nebo doporučení pro žáky, kteří se do distanční výuky nezapojovali.
Ministerstvo na webu edu.cz zveřejnilo instruktážní videa k oběma typům antigenních testů, které stát pro školy nakoupil. Na stejném místě jako videa je k dispozici také školní manuál k testování. Podle něj nemůže škola testování žákovi nařídit, bez něj ale na základě nařízení ministerstva zdravotnictví nebude moci do školy, absence bude v takovém případě považována za omluvenou. Příručka k testování nabízí postup pro organizaci testování, upřesňuje, jak má škola postupovat v případě pozitivního testu nebo jak má nakládat s použitými testy. V přehledné grafice Národní pedagogický institut popisuje, jak se bude lišit postup v případě, že testy vyjdou některému z žáků pozitivní
v pondělí nebo ve čtvrtek.
K dispozici je také leták pro žáky a leták pro rodiče, který informuje o postupu při testování. Leták pro rodiče popisuje kroky školy pro případ, že dítě bude testováno pozitivně. Dítě podle něj bude na rodiče čekat v karanténě, rodič se může se školou dopředu domluvit na tom, že pokud bude testováno pozitivně, bude se moci domů vrátit bez doprovodu rodiče. Leták upozorňuje rodiče také na to, že u dětí testovaných pozitivně antigenním testem musí následovat tzv. konfirmační PCR test, který již škola nemá povinnost zajistit.
Bez testů se žáci nebudou moci zúčastnit ani přijímacích zkoušek, které jsou naplánovány na začátek května. Povinnost nechat se testovat jim ukládá mimořádné opatření vydané Ministerstvem zdravotnictví, podle nějž se musí prokázat dokladem o negativním antigenním nebo PCR testu, které mohou být provedeny ve škole, nesmí být starší sedm dní před konáním přijímací zkoušky – není-li uvedeno jinak. Nahradit jej žák může tak jako ve škole dokladem o prodělání onemocnění covid-19 nebo o očkování, test může provést i škola, na kterou se uchazeč o studium hlásí. Ministerstvo školství vydalo k přijímacím zkouškám opatření obecné povahy, podle nějž bude netestovaný uchazeč o studium považován za omluveného a bude se moci zkoušky účastnit v náhradním termínu. Povinné bude testování také pro maturanty.
Výběr z Edukalendáře: