Duševní zdraví dětí ve školách, přijímací zkoušky, klima nebo platy učitelů. Vzdělávání se věnovala řada podcastů, které byste neměli minout
Napjatému rozpočtu ve školství i dopadům systému přijímacích zkoušek na střední školy se věnoval podcast Řečí peněz. Wellbeing a preventivní programy na školách jsou hlavním tématem dílu podcastu Jak ti je? kam zavítala předsedkyně SOFA Lenka Felcmanová.
K rozpoznání psychických problémů u dětí nám pomůže jejich chování, říká Lenka Felcmanová.
K podzimnímu průzkumu Národního ústavu duševního zdraví, podle kterého 40 procent dětí vykazuje známky střední až těžké deprese a 30 procent úzkosti, se vrátil podcast Jak ti je? Předsedkyně organizace Society for All Lenka Felcmanová popisuje, jak mohou učitelé ve třídě poznat, že s dětmi něco je, jak rozpoznat problém ve školním kolektivu, co mohou školy pro duševní pohodu svých žáků dělat nebo jak rozvoji psychických potíží předcházet.
Testy na střední školy děti ve znalostech netestují, ale distribuují je do škol, říká Daniel Münich.
Přijímací zkoušky jsou v plném proudu. Letos v moderním hávu díky digitalizaci přihlášek. Nic se ale nemění na roli přípravných kurzů na přijímací zkoušky, které žáky základních škol na testy od Cermatu připravují. Proč nestačí příprava jen ze základní školy? V pořadu Řečí peněz nejen o tom mluví ekonom Daniel Münich z CERGE-EI, který se zastavil také nad fungováním státní správy. „Chybí nám analytická odbornost smíchaná s právní. Chybí nám odborná znalost, jak funguje vzdělávací systém, jak funguje sociální systém, daňový a další. To je dnes parketa nejen ekonomů, ale i psychologů nebo matematiků. Je to mix odborností a toho se v české státní správě nedostává,” říká v rozhovoru.
Mají mít 130 procent průměru platu, ale bohaté nevěsty a ženiši učitelé nejsou.
Do podcastu 9 let natvrdo si přišla o učitelských platech popovídat Petra Mazancová, která působí na Gymnáziu Josefa Jungmanna v Litoměřicích a je předsedkyní Učitelské platformy, a také statistik Jakub Fischer, děkan Fakulty informatiky a statistiky Vysoké školy ekonomické v Praze. „Učitele z pohledu sňatkového trhu platíme dobře tehdy, když už na něm nejsou. Tedy těsně před důchodem nebo v důchodu,” říká Petra Mazancová k tomu, jak jsou učitelé v dnešní době placeni.
Jak klimatická změna dopadá na konkrétní jednotlivce, ukazuje Hlas proměny od Člověka v tísni.
V dubnu spustila nezisková organizace Člověk v tísni nový podcast, který se věnuje klimatu a může být nápomocný učitelům v hodinách. Dva díly se věnují suchu a zemědělství a ukazují, jak změna klimatu dopadá na konkrétní jednotlivce. Ať už jste hospodář, jehož pole trpí suchem, seniorka, která potřebuje zateplit dům, nebo starostka, která chce motivovat sousedy k zalévání zahrad dešťovou vodou – každý z nás hledá fungující řešení.
Revoluce ve školních jídelnách. Spotřební koš čeká po více než 30 letech změna.
Univerzální hnědá omáčka by mohla být v českých jídelnách brzy minulostí, protože se upravuje takzvaný spotřební koš, podle kterého se vaří. Už zhruba 30 let stejně, přitom na obědy do školní jídelny chodí denně dva miliony českých dětí. O změnách mluvila v EDUcastu Alexandra Košťálová ze Státního zdravotního ústavu. „Školní jídelny jsou strašně rozdílné v kvalitě obědů. Jsou takové, kde jsou děti i rodiče nadšení a berou si recepty. Pak jsou další, které jsou na chvostu a tam, kde ta práce úplně neladí, budou změny větší. Ty školní jídelny, které už teď vaří famózně, velká změna nečeká,” říká Košťálová.
Český rozhlas Plus spouští nový podcast Reparát, který se věnuje inovacím ve vzdělávání.
Přijímací zkoušky na střední školy, zápisy do mateřinek i základních škol a maturity. Školství čekají náročné týdny a Český rozhlas Plus bude dění sledovat i v rámci nového podcastu Reparát. Přinášet chce nejen z domova, ale i ze zahraničí příklady dobré praxe, pohledy na fungující a ověřené změny ve výuce nebo inspirativní know-how ze školního prostředí. Týdenní podcast bude každé pondělí po 11. hodině od 15. dubna.