Tisková zpráva: Novela zákona o pedagogických pracovnících školám může pomoct

27. 1. 2021
EDUin

Úprava také slibuje růst platů učitelů podle průměrné mzdy.

Praha, 27. ledna – Poslanecká sněmovna dnes přijala novelu zákona o pedagogických pracovnících. Úprava uvolňuje vstup do učitelské profese absolventům magisterského vzdělání s tím, že si to pedagogické do tří let od nástupu do školy doplní. Jde o pragmatický krok, který může rozvázat ruce ředitelům škol.

EDUin přijetí novely zákona vítá. Ministerstvo školství chce úpravou řešit především nedostatek učitelů v některých oborech. Je ale potřeba si uvědomit, že pouze vzdělání nezajistí kvalitní výkon učitele, ten závisí i na osobnostních předpokladech a motivaci. Právě tyto složky je proto potřeba do budoucna zohledňovat při přijímacím řízení na fakulty připravující učitele. 

Poslanci novelu zákona přijali i s několika pozměňovacími návrhy. Ty jsou v mnohém v českém vzdělávacím systému revoluční. Nově by v zákoně měla být zakotvena pozice třídního učitele, speciálního i školního psychologa. Je také žádoucí, že platy učitelů jsou pro příští roky navázané na růst mezd. Budoucí vlády to jednoznačně zaváže k odpovídajícím investicím do vzdělávání alespoň v oblasti platů pedagogických pracovníků. EDUin ale upozorňuje, že současně schválený poměr nadtarifní složky ve výši ⅙ je nedostatečný. Při mnoha věcech, které jsou v této složce zahrnuté – nově například pedagogické intervence, bude prostor pro diferenciaci odměn podle kvality práce minimální. Naopak přijatá úprava komplikuje dostupnost povinného vzdělání asistentů pedagoga. Ti by nově měli potřebnou kvalifikaci získat pouze na vyšších odborných a vysokých školách. Pro ředitele škol pak bude nejspíš obtížné získat dostatek takových lidí. 

Miroslav Hřebecký, programový ředitel EDUin:”Mandatorní navázání platů učitelů na průměrnou mzdu, jako to mají soudci, považuji za skutečný přelom. Tím má školství šanci se stát skutečnou prioritou společnosti, ne pouze povinným a později opomíjeným řádkem v programovém prohlášení mnoha předchozích vlád.”  

Přehled přijatých pozměňovacích návrhů nabízíme ZDE. Novela zákona teď projedná Senát. 

 

logo-author
Našli jste v článku chybu? Napište nám, prosím, na korektor@eduin.cz.
 

Mohlo by Vás zajímat

Listovat všemi články