Tisková zpráva: Pouze víc času na praktické zkoušky nestačí. Důležitá je praxe

2. 2. 2021
EDUin

Ředitelé by se měli zamyslet nad možnostmi, jak žákům nahradit výpadek praxe. Ministerstva musí podpořit jejich uplatnění na trhu práce.

Ministerstvo školství v souvislosti s úpravou letošních maturitních a závěrečných zkoušek kvůli pandemii koronaviru představilo i změny při zakončení tříletých učňovských oborů. Do konce srpna se prodlouží termín pro konání praktických zkoušek. A právě praktická výuka bude moci probíhat i o letních prázdninách. Ředitelé by těchto možností mohli využít k větší spolupráci se zaměstnavateli. MŠMT a MPSV by měly pro absolventy učňovských oborů připravit podpůrné programy pro jejich zaměstnání.

Žákům, kteří jsou aktuálně v posledním ročníku svého tříletého studia, v současnosti chybí skoro polovina praxe, kterou měli absolvovat během studia. Jakmile bude umožněn návrat studentů do škol, je vhodné, aby právě praktická výuka byla pro ředitele na prvním místě. A to hlavně kvůli tomu, aby žáci byli schopni splnit kvalifikační požadavky profesí, které budou vykonávat. A také pro zvládnutí vstupu budoucích absolventů na trh práce.

EDUin proto doporučuje těmto středním školám, aby přišly s kreativním řešením, které žákům pomůže v osvojení si profesních znalostí a dovedností. To by mohlo stavět na vyšším zapojení zaměstnavatelů – a to i během prázdnin, jak umožňuje MŠMT. Právě ministerstvo školství by mohlo cílenou finanční podporou motivovat školy i firmy k posílenému a intenzivnějšímu zajištění společné praxe na pracovištích zaměstnavatelů pod pedagogických dohledem ze strany škol.

Na co je ale nejdůležitější myslet, je situace učňů po úspěšném ukončení školy. Především v oblastech nejvíce zasažených pandemií COVID-19 bude situace na trhu práce mimořádně komplikovaná. Proto by měl ve spolupráci resortů školství a práce a za účasti sociálních partnerů vzniknout program na podporu zaměstnání a dalšího profesního vzdělávání čerstvých absolventů. Tyto aktivity by mohly být mimo jiné být financovány z evropských prostředků v rámci  Národního plánu obnovy.

Karel Gargulák, konzultant a analytik EDUin: „Především absolventi oborů spadajících do oblastí gastronomie, hotelnictví a turismu budou mít letos mimořádně náročný nástup na trh práce. V tomto ohledu je určitě potřeba slyšet doporučení např. náměstka pro vzdělávání v Jihomoravském kraji Jiřího Nantla, který upozorňuje na nezbytnost vytvoření a zafinancování programů na podporu zaměstnanosti a dalšího vzdělávání nabízených právě pro tyto skupiny žáků.”

 

logo-author
Našli jste v článku chybu? Napište nám, prosím, na korektor@eduin.cz.
 

Mohlo by Vás zajímat

Listovat všemi články